„Cyklostezka povede jen po katastru Holštejna, takže jednání okolo ní se účastníme pouze jako sousedé. Myslím, že to není špatná myšlenka, do kempu v Baldovci by mohlo jezdit více lidí z Moravského krasu a přímo v obci by ubylo cyklistů. Na silnicích by bylo bezpečněji,“ zhodnotil vizi stezky starosta Rozstání–Baldovce Jiří Szymsza.

V baldoveckém kempu by cyklostezku rovněž uvítali.

„Pokud se postaví, bude jenom dobře, pro cyklisty by to znamenalo pohodlí,“ míní manažer kempu Mirko Marcín.

Jak bude vypadat?

Myšlenka holštejnského starosty už dostává konkrétní obrysy.

„Díky loňským pozemkovým úpravám povede trasa jen po obecních pozemcích. Namísto původně uvažovaných mostů na ní budou tři brody, přes které projede tahač s kládami, ale už ne osobní auto. To byla podmínka lesáků, aby mohli cestu využívat. Navíc bude široká tři a půl metru a nosnost bude mít čtyřicet tun. Bez toho by nám cyklostezku nepovolili,“ vysvětlil starosta Holštejna Martin Hájek.

Necelé tři kilometry trasy přijdou přibližně na osm až deset milionů korun.

„Myslím, že se nám peníze podaří z různých zdrojů sehnat. Záměr podpořili i zastupitelé, kteří byli původně proti,“ pochvaluje si Hájek.

Část turistů je proti

Turistům se ovšem plánovaná asfaltová cesta moc nelíbí.

„Je tu kousek klidné přírody, kde sice cyklisté jezdí už teď, ale v některých úsecích musí sesednout a jít pěšky. Děsí mě představa desítek nebo stovek lidí na kolech a kolečkových bruslích,“ nechal se slyšet pětatřicetiletý Karel, který do okolí Baldovce vyráží na výlety se svou mladou ženou z Prostějova.

Vrásky na čele dělá cyklostezka také táborníkům, kteří rozbíjejí své stany v údolí Bílé vody.

„Pro nás asfaltka znamená, že se budeme muset odsunout jinam,“ tvrdí organizátor jednoho z každoročních letních táborů Michal.

Indiáni mezi Baldovcem a Holštejnem

Takové věci však starostu Holštejna netrápí.

„Povolování dětských táborů je plně v kompetenci obce a pro nás jsou to aktivity, které se tu dějí dva měsíce v roce. A my sem potřebujeme přitáhnout turisty celoročně,“ tvrdí Martin Hájek.

Bez čtyřkolkářů?

Doufá přitom, že trasa mezi Holštejnem a baldoveckým kempem nebude příliš atraktivní pro čtyřkolkáře.

„Ty lidi samozřejmě nezastaví ani značka, ani brod. Ale myslím, že asfaltka pro ně nebude tak zajímavá, vyhledávají raději jiný terén,“ říká starosta, který přínos cyklostezky vidí i v podpoře podnikání.

Čtyřkolkáři u Baldovce

„V obcích by mohly vzniknout třeba půjčovny bruslí a dalších potřeb. To je důležité zvláště pro nás, protože žijeme v první a druhé zóně chráněné krajinné oblasti a podnikání je tady značně omezené,“ objasnil.

Plánovanou cyklostezku srovnává Martin Hájek s podobnou tratí u nedalekého Sloupu.

„Bývá tam přes den i čtyři sta lidí,“ ilustroval. (pam)