„Podívejte se na ty díry," ukazuje mi u přehrady paní Hana z Prostějova, která je zde zrovna na pěším výletě. „Už se opravdu na novou cyklostezku těším, to sem určitě vyrazím i na kole, tady po té stávající cestě bych se bála," dodala seniorka s tím, že uvítá i možnost dostat se pohodlně až ke kempu Žralok.

Děláme vše proto, aby se stavělo co nejdříve

To, že projekt na novou cyklostezku neusnul, potvrdila plumlovská starostka Gabriela Jančíková.

„Děláme vše proto, aby se cyklostezka začala budovat co nejdříve. V květnu budeme vybírat dodavatele, máme na akci alokovány peníze a doufáme, že by se tedy v létě mohlo přikročit k realizaci investice,“ uvedla starostka Plumlova Gabriela Jančíková.

Cyklostezka spojující dvě obce z opačných konců přehradní nádrže by měla stát podle slov starostky okolo 17 milionů korun.

Začínat bude u parkoviště nad letním kinem na západním okraji Mostkovic, dále bude pokračovat pod zahradami chatek, pod hotelem Plumlov a přes pláž U Lázníčků. Vyústit má na cestě mezi přehradou a Podhradským rybníkem.

Mapka cyklostezky podél plumlovské přehrady

Cyklostezka na pláži?

Trošku skeptický k podobě plánované cyklostezky je Miloš Láznička provozovatel pláže U Lázničků.

„Mluví se o tom dlouho, ale pořád se nestaví. Myslím, že stavět cyklostezku napříč pláží je nesmysl. Nedokážu si představit, že malé děti, které budou běhat do vody, se budou neustále rozhlížet, jestli nejede kolo," vyjádřil se již před časem pro Deník Miloš Láznička.

Zvýšené bezpečnosti

Záměrem pro budování cyklostezky je nejen dosažení komfortnějšího cestování na kole u přehrady, ale především odlehčení provozu mezi Plumlovem a Mostkovicemi, kde je to pro cyklisty dost nebezpečné. Plánovaná cyklostezka by z těchto míst totiž měla odklonit značnou část cyklistické dopravy.

Stezka by podle údajů z projektu měla mít hned několik odpočívadel vybavených lavičkami a stojany na kola. Široká má být v průměru tři metry, dlouhá 1934 metrů a úseky lemované zábradlím budou mít délku 572 metrů.