„Nyní připravujeme vyhlášení vyběrového řízení na zhotovitele stavby. Zároveň se nám podařilo zajistit i i dofinancování z krajský peněz určitých částí, které nebyly součástí původního projektu, a které se nabízely k realizaci, aby cyklostezka byla plně funkční,“ vysvětlila plumlovská starostka Gabriela Jančíková.

Výstavba cyklostezky by měla stát kolem 18 milionů, z toho zhruba 16,5 pokryje dotace z programu ITI Olomoucká aglomerace.

„Očekáváme, že vybraná firma začne na cyklostezce fyzicky pracovat ještě na přelomu podzimu a zimy, aby realizaci akce opravdu do podzimu 2020 stihla,“ doplnila starostka s tím, že je ráda, že součástí projektu i je řada mobiliářových prvků v podobě odpočívadel, laviček, stojanů na kola, informačních tabulí a dalšího zařízení.

Mapka cyklostezky podél plumlovské přehrady

Most nad vodou

Projekt stavby obsahuje i jednu významnou zvláštnost. V lokalitě „Bahňák“ u Plumlova bude totiž stezka v jednom místě vyvedena nad vodu a vznikne tam tak masivní mostní konstrukce.

„Cože? Most nad vodou? Tak na ten úsek se moc těším, ale vlastně celou cyklostezku vyhlížím s nadějí, že si ji moc užiju,“ nechala se slyšet cyklistka Věra Šimíčková z Prostějova.

Záměrem pro budování cyklostezky je nejen dosažení komfortnějšího cestování na kole u přehrady, ale především odlehčení provozu mezi Plumlovem a Mostkovicemi, kde je to pro cyklisty dost nebezpečné. Plánovaná cyklostezka by z těchto míst totiž měla odklonit značnou část cyklistické dopravy. Stezka má vést podél severního břehu od letního kina přes pláž U Lázničků až ke kopci zvanému Kašparák. Vyústí tedy za bývalou nudapláží na cestu vedoucí od Zlechova směrem k Podhradskému rybníku. Široká má být podle údajů v původním projektu v průměru tři metry, dlouhá 1934 metrů a úseky lemované zábradlím budou mít délku 572 metrů.