„Příslib podpory této investiční akce ze strany ROPu by mohl být znám asi za dva týdny,“ odhadl vedoucí městského odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček. Zmínil se, že zastupitelé minulý týden schválili padesát tisíc korun na úpravy v projektové dokumentaci. Samotná stavba má přijít na více než deset milionů korun.

„Cyklostezka bude mít živičný povrch a povede od posezení U Abrahámka po Tichou ulici. Dlouhá bude necelé dva kilometry,“ informoval Zajíček.

Pokračování na přehradu?

Mostkovice chtějí na stezku navázat, zatím však vyčkávají. „Chceme postupovat v součinnosti s městem. To nám ale uvažovaný termín zahájení stavby ještě nesdělilo,“ vysvětlil mostkovický starosta Jaroslav Peška. Pokud se věci dají do pohybu, je naděje, že cyklisté dojedou až na plumlovskou přehradu. A trasa by dokonce mohla pokračovat až do Plumlova.

„Pokud nedostaneme dotace na živičnou stezku, vybudujeme v našem katastru trať, která nebude tak nákladná,“ přislíbil Peška.

Plumlovská přehrada lákala dříve tisíce rekreantů. V posledních desetiletích se ale ve vodě začaly množit sinice, což Povodí Moravy přimělo k revitalizaci nádrže.

Přehrada je nyní bez vody, na jejím dně stojí bagry. Pokud bude přát počasí, těžba sedimentů skončí na jaře. Po opětovném napuštění téměř sedmdesátihek­tarového vodního díla vysadí Povodí ryby. Dříve než na podzim to ale nebude, je nutné počkat, až se usadí kaly. Plavci se mohou vrátit na pláže hned příští rok.

„Myslím si, že ten návrat bude pozvolný,“ odhaduje Miloš Láznička, jeden z nájemců pláží.

V oživení přehrady nevěří, na cyklostezku se těší

Hodně skeptický je Zdeněk Čech z Prostějova. Tvrdí, že přehrada už pro rekreanty zajímavá nebude.

„Dnes má hodně lidí bazény a pak jsou zde akvaparky. Doby, kdy bývalo na plážích narváno, jsou nenávratně pryč,“ míní.

Jako cyklista se však na trasu mezi Prostějovem a Plumlovem těší. „Jsem pro, aby se postavila. Bezpečné trasy, kde se cyklisté vyhnou automobilovému provozu, jsou potřeba. (rh)