„Celý projekční plán téměř dvoukilometrové trasy máme připravený. Předložili jsme navíc žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Střední Morava. Teď čekáme, jestli nám bude přislíbena," sdělil vedoucí prostějovského odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček.

Cyklostezka s živičným povrchem by měla spojit posezení U Abrahámka s Tichou ulicí. „Vybudování stezky bude stát šest až deset milionů korun. Předpokládáme, že zhruba polovinu této částky pokryjí dotace," upřesnil Zajíček. Kdy stavba začne se však zdráhá říci. „Jednalo by se jen o dohady. Jakmile budou peníze jisté, přijde na řadu výběrové řízení o to, kdo bude stavbu zajišťovat," dodal.

Mostkovice do toho půjdou, až se Prostějov rozhýbá

Ideální variantou je prodloužení cyklostezky až k plumlovské přehradě.

„Plánujeme na trasu podél Hloučely navázat. Zatím jsme ale nepodnikli žádné kroky. Čekáme na prostějovské radní, až bude jasné, kdy a jestli vůbec stavba začne. Poté chceme také požádat o dotaci," upřesnil Starosta Mostkovic Jaroslav Peška s tím, že projektový plán mostkovické části cyklostezky už je na světě.

Cyklostezku k plumlovské přehradě by uvítali cyklisté i řidiči.

„Nejhorší je to teď o prázdninách. Každý den při cestě do práce a z práce kličkuji mezi cyklisty. Často se stává, že jedou dva vedle sebe a nedají se předjet. To pak troubím a troubím," postěžovala si Hana Oklešťková z Plumlova. Ani cyklisté nejsou z hustého provozu nadšení.

„Cyklostezka by tu byla skvělá. Pokaždé, když člověk vyjede, má strach, že ho někdo srazí," doplnil Martin Stloukal z Plumlova.

Kdy se cyklisté nové stezky dočkají, zatím není jasné. Mostkovice ale už teď postupně vykupují soukromé pozemky, které by ve stavbě bránily.

„Ze začátku chceme vybudovat jen cyklotrasu, která nemusí mít asfaltový povrch a nebude tedy tak nákladná. Finální cyklostezku pak budeme postupně dobudovávat," vysvětlil starosta Peška.

Autorka: PAVLÍNA SAXOVÁ