Všichni podél trasy souhlasí. "Aktuálně se dokresluje projektová dokumentace. Nositelem projektu je město Konice, ale Statutární město Prostějov celý projekt podporuje. Vznikla smlouva o společném postupu všech zúčastněných obcí a právnických osob podél zamýšlené trasy," říká konický starosta Michal Obrusník.

Byrokratická mašinérie v období covidu nefungovala.

"Brzdí nás jeden problém. Jmenuje se programové období 2021-2027, kdy v podstatě do dneška nejsou známá pravidla Integrálního regionálního programu (IROP). Pokud pravidla neznáme, je velmi těžké dokončit projektovou dokumentaci. Mohli bychom se dostat do problémů v podobě uznatelných a neuznatelných nákladů," krčí rameny Obrusník a dodává:

"Může se stát, že podmínkou získání dotačních peněz bude stavba cyklostezky podél frekventované silnice. V tom případě na dotaci nedosáhneme. Přece ale nebudeme kreslit cyklostezku podél silnice druhé třídy, když máme nádherný prostor podél vlakové trati. Těch příkladů by ale bylo několik, zkrátka pravidla doposud nejsou! Věřím, že se nám to podaří. Pokud začneme na podzim roku 2022 budu šťastný…"

Slavnostní otevření cyklostezky spojující Plumlov s Mostkovicemi podél plumlovské přehrady. 1.10. 2021
VIDEO: Cyklostezku kolem přehrady otevřel zpěv a veselí, sen z 90. let se splnil

Roky plynou, Romže teče, ale cyklostezka stále spí.

"Jedná se o takzvanou zakletou záležitost, která okolo Běleckého mlýna prochází dobrých patnáct let. Po první idee, kdy vše řešily soudy, se zvedla rukavice znovu," komentuje Richard Benýšek, majitel rozsáhlých pozemků v okolí Stražiska, Ptení a také Běleckého mlýna.

"Jsem strašně smutný z toho, že už rok měla být hotová cyklostezka od Lutotína na Bělák, ale majitel pozemků Lesy ČR to natvrdo odpískal," dodává Benýšek.

Cyklostezka Romže se těší podpoře kraje i Prostějova. Na projektu pracovali společně krajští cyklokoordinátoři, Prostějov poskytl i pozemky.

"Podporujeme projekt v úseku lesní cesty mezi Ptenským Dvorkem a Stražiskem. Cesta se nachází v majetku města Prostějova," informoval již dříve primátor František Jura.

Trasa cyklostezky by měla kopírovat železniční trať v údolí okolo říčky Romže. Z Kostelce na Hané přes Bílovice-Lutotín, okolo Běleckého mlýna a Ptenského Dvorku přes Stražisko. Dále podél Čertových rybníků přes Čunín až do Konice.

"Jsem velkým fandou celého údolí. Jedná se o velmi zajímavou turistickou lokalitu. Sám jsem příznivcem stavby cyklostezky. Poskytl jsem souhlas s případným využitím mých pozemků," uvádí Benýšek s tím, že už mu celý projekt připomíná stavbu Babylonské věže.