Slavnostní otevření provázela skvělá atmosféra. Stovky dětí i dospělých a také žehnání prostějovského děkana Aleše Vrzaly.

"Jsem moc šťastná. Cyklostezka je opravdu dlouholetým snem, o kterém se začalo mluvit někdy v polovině devadesátých let. Od roku 2011 už byl nachystaný projekt v podobě, jakou má dnes. Museli jsme vykoupit pozemky, majetkově vše ošetřit a dnes už je konečně náš společný sen realitou," smála se plumlovská starostka Gabriela Jančíková, která se stavbu cyklostezky nejvíce zasloužila.

Dokončená cyklostezka

Spojení s Mostkovicemi bylo z pohledu cyklistů potřebné.

"Jedná se o další propojení trasy z Prostějova do Plumlova. Lidé, kteří budou cyklostezku využívat se budou zastavovat u nás v Mostkovicích. Mohou se zastavit v kempu nebo si zahrát minigolf," komentuje mostkovický starosta Jaroslav Peška a dodává: "Jsem rád, že už je to hotové. Dostal jsem se k tomu v roce 2011 a za tu dobu jsem už byl tolikrát tázán, kdy už bude stezka hotová, že se mi strašně ulevilo. Ještě ale není vyhráno, zbývá nám propojit cyklostezku od Hloučely s letním kinem na hrázi."

Obě obce ležící u vodní nádrže mají hodně společného.

"Přehrada leží na katastru obou obcí, každý máme nějaké radosti i strasti. Spolupracujeme ale dlouhodobě, dělíme se o informace a těžíme z cestovního ruchu," potvrzuje Gabriela Jančíková.

Stavba za téměř třicet milionů byla financována z dotace Integrovaného regionálního operačního programu, z rozpočtu města Plumlov, obce Mostkovice a přispělo i Statutární město Prostějov.

"Pro nás je lokalita v okolí plumlovské přehrady velmi významná. Rekreovat se sem jezdí spousta obyvatel Prostějova a jsme rádi, že se podařilo stezku vybudovat," říká prostějovský primátor František Jura.

Cyklostezka vinoucí se podél levého břehu Vodního díla Plumlov měří 1937 metrů a šířku má tři metry. Cyklostezkový most přes říčku Hloučelu, která je hlavním napouštěcím přítokem nádrže měří téměř sedmdesát metrů, má čtyři betonové pilíře a ocelobetonovou konstrukci.