Už na letošním únorovém setkání obyvatel místní části s radními zajímalo, jak se bude cyklostezka řešit, a jestli se jí někdy dočkají.

„Jezdím do města z Vrahovic na kole do trhu a na nákupy. Nejednou se mi stalo, že mi jako cyklistce málem nedal přednost odbočující kamion z Vrahovické do Průmyslové. Stejně tak ti, co jedou z Průmyslové se dívají na to, jestli jedou auta, ale cyklisty tu prostě přehlížejí nebo nevnímají," řekla sedmašedesátiletá Milada Hamplová z Vrahovic, která se zúčastnila jednání s radními.

„Snad každý dnes hledí na sebe," řekla seniorka s tím, že je úsek pro cyklisty nebezpečný.

„U krajnice hlavně jak je přejezd jsou výmoly a někde jsou zas utopené kanály a za provozu není problém, že některé z aut cyklistu, co na takové silnici zavangluje, zachytne," uvedla žena.

Cyklisty na Vrahovické v minulosti zachytla auta za přejezdem, problémová je křižovatka Vrahovická – Průmyslová. V únoru tu například nedal přednost kamion šedesátileté ženě. Nehoda skončila tragicky a žena zemřela. Naposledy pak na Vrahovické auto srazilo dvaaosmdesátiletého cyklistu v červenci. Nehodu vyšetřují policisté.

Nejen starším lidem, kteří cestují do středu města na kole by situaci s řidiči a nerovným povrchem pomohla řešit cyklostezka vybudovaná v rámci chodníku. Projekt na cyklostezku ve Vrahovické je. Na kousek cyklostezky si cyklisté mohou najet v prostoru před novou benzínkou, po pár metrech tato mini cyklostezka ale končí.

„Je to tam asi kvůli bezpečnější jízdě, jak tam vyjíždějí a vjíždějí auta na tu novou benzínku, než bych ale přejela na ten kousek cyklostezky, jedu celou trasu Vrahovice – centrum a opačně po silnici. Kdybych jela po chodníku, akorát by to bylo na pokutu," řekla Jana Veselá z Vrahovic.

Rozdílné názory

Trasa pro pěší na Vrahovické dostala už na podzim loňského roku nový povrch. Po novém asfaltu se lidé projdou od křižovatky s Českobratrskou po koleje, a pak od společnosti Slévárny Anah po most přes Hloučelu. Pro cyklisty ale nová cesta až na malou výjimku před novou benzínkou není.

„Daleko lepší jsou pro cyklisty zabudované barevné pruhy v komunikaci. Cyklistická stezka jako součást chodníku je nebezpečná," řekl Michael Vafek z Dopravního inspektorátu.

S názory Dopravního inspektorátu na tuto cyklostezku cyklisté nesouhlasí.

„Říkali tam tehdy také o tom, jak jsou nebezpečné ty vjezdy do firem jako třeba do Agrostroje. Že tam budeme muset objíždět náklaďáky. Přijde mi, že spíš zbytečně vymýšlí, než aby povolili dobrou věc," sdělila Milada Hamplová.

Za cyklostezkou, která by měla být součástí chodníku stojí náměstek primátora Zdeněk Fišer.

„Cesta na Vrahovické se zatím opravila jako chodník. Je tu stále problém s dopravním inspektorátem, který chce, aby na Vrahovické cyklisté jezdili po silnici," řekl v úterý Zdeněk Fišer s tím, že cyklostezka na Vrahovické je v podstatě hotová, jen stačí umístit značky.

Dořešení dalších věcí

Dořešit se však musí lávka pro cyklisty přes Hloučelu.

„Momentálně budeme řešit přemostění s Povodím Moravy. Současná cesta pro cyklisty na mostě je úzká a navíc tu vedou inženýrské sítě některých firem," uvedl k tomuto úseku náměstek primátora. Cyklostezka na Vrahovické by se tak v budoucnu měla napojit na lávku pro cyklisty a vést dál až k myší díře, a dál k OBI.

„Důležitá je bezpečnost cyklistů. Musí se vytvořit nájezdy, umístit značky u železničního přejezdu a jinde. Na náměstí Padlých hrdinů by podle návrhu Dopravního inspektorátu Policie ČR měla vzniknout bezpečná kruhová křižovatka," nechal se slyšet náměstek primátora Zdeněk Fišer.

Než se provedou bezpečností opatření, cyklisté se zatím budou muset smířit s cyklostezkou, která vede v krajnici silnice za bílou čárou. (mag)