„Už to mělo být hotové. Vždyť nám cyklostezku slibují už nějakých deset let," vyjádřila se například Jiřina Trnečková.

„Co jiného na to říct, než zaplať pánbůh. Jsme hodně rádi, že se situace vyřeší. Myslím si, že spousta lidí cyklostezku rádo využije," přidal se k ní Jan Kleiner.

Rodina Jiřiny Trnečkové pak právě bude mezi těmi, kteří existence cyklostezky využijí.

„Já už určitě jezdit nebudu, manžel a syn však ano. Třeba kvůli nákupům," uvedla žena. Poukázala tak i mimoděk na to, že za jakýmikoliv nákupy dnes místní musí dojíždět, přičemž nejblíže to mají do Prostějova.

Jak však uklidňuje magistrát, čekání už dlouhé nebude.

„Dle mých informací je předpokládaný termín dokončení druhé a třetí etapy zhruba konec října letošního roku," uvedla mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Nyní se pak pracuje před dálničním mostem a také za ním. Zde nyní řidiči dočasně nezastaví, alespoň ne na malé odstavné ploše mezi odbočkou ke hřbitovu a křižovatkou na Výšovice. Prostor totiž zabral stavební materiál.

„Dodělává se chybějící úsek cyklostezky. Po dokončení by měla vést ke hřbitovu do Žešova. Bude pak zbývat dodělat poslední úsek přímo do městské části," řekl ke stavbě náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Propojení Vrahovické a Olomoucké

Městská část Žešov však není jediná, kam se zatím z centra města lidé na kole po cyklostezce nedostanou. Podobná situace je totiž ve Vrahovicích a Čechůvkách.

Magistrát však už zveřejnil plán na propojení Olomoucké a Vrahovické ulice. Kdy by se však mohlo začít stavět zatím není jasné.

Na další předměstí pak už cyklostezky vedení města v minulých letech nechalo udělat.

Dostat se však může také na okolní obce. Zatím se lidé dostanou z Prostějova na kole do Držovic, Smržic, Kostelce na Hané, Kralic na Hané a Bedihoště.

V budoucnu by ale mohly trasy vést ještě dál. Ve Vrbátkách například uvažují o propojení obce právě s Prostějovem.

„Zatím tato záležitost skončila oficiálním dopisem Správy železničních dopravních cest. Čekají podle něj na řešení rekonstrukce železnice z Prostějova do Olomouce. Podle toho nám řeknou, kudy případnou cyklostezku můžeme vést," řekl k aktuálnímu stavu záměru starosta Vrbátek Ivo Zatloukal.

Jiné projekty naopak zatím usnuly nebo zůstávají hudbou daleké budoucnosti.

Minulostí je tak zatím plánování cyklostezky lemující řeku Romži, ani pak zatím nezačala mnohde vyhlížená stavba cyklostezky spojující Konici s Jesencem a dále Dzbelem.