Provoz cyklobusu některé příznivce turistiky na dvou kolech zklamal. Jediná nástupní zastávka na autobusovém nádraží v Prostějově, kde se dá ve všední dny o prázdninách do speciálního spoje nastoupit, je podle nich nedostatečná.

„Rádi s manželem jezdíme na kolech na výlety a zavedení cyklobusu jsme uvítali s nadšením. Jen nám vadí, že jedinou zastávkou o prázdninách, kde je možné s kolem nastoupit, je autobusové nádraží,“ svěřila se paní Zdenka s nepříjemným zážitkem, kdy je řidič autobusu odmítl uprostřed pracovního týdne odbavit z jiného místa.

Změna přepravy kol po dobu letních prázdnin unikla i dalším lidem. V nevýhodě se cítí hlavně ti, kteří žijí na sídlištích při výpadovce na Plumlov a v místních částech města Krasicích, Čechovicích a Domamyslicích.

„Na kole sice jezdím proto, abych se projel, ale jet až na nádraží, když můžu nastoupit v Krasicích, mi přijde zbytečné,“ ohradil se proti omezení možnosti nástupu na trase cyklobusu Pavel Sedláček.

Oficiální podnět se žádostí o rozšíření počtu nástupních zastávek nepřišel ani provozovateli cyklobusu, společnosti First transport line (FTL), ani prostějovské radnici.

Nakládání je omezeno kvůli času

Důvodem prázdninového omezení nakládání kol je čas. „Provoz cyklobusu zajišťuje standardní linkový autobus, který musí dodržovat jízdní řád. V některých obcích na něj navazují další spoje Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje,“ uvedla zástupkyně ředitele divize autobusové dopravy společnosti FTL Martina Zatloukalová.

„V sobotu a neděli už návaznost spojů není tak těsná, takže nástup příznivců cykloturistiky je možný na všech uvedených zastávkách,“ dodala Zatloukalová.

Zatímco v pracovní dny se dá do Protivanova vyvézt dvěma různými trasami okolo pěti cyklistů denně, o víkendech je přívěs se stojany na kola vytížený více než dvojnásobně.

O prázdninách jezdí v pracovní dny do Protivanova dva spoje. První vyjíždí v 7.38 hodin, druhý v 11.45 hodin. O víkendech pak jezdí ještě další dva, a to ve 12.45 a 14.40 hodin. „Prostějované používají spíše spoje okolo poledne. Ráno odjíždí vozík na kola často prázdný,“ uvedla Zatloukalová

Jak jezdí cyklobus?