Radnice před několika měsíci koupila za necelých dvě stě tisíc korun přívěsný vozík a přepravce k němu poskytl autobus, za nějž se vozík zapojí.
„Vyšli jsme tím vstříc příznivcům cykloturistiky, kterých je v našem městě mnoho. Mnozí z nich by rádi vyjeli na svém kole i mimo cyklostezky v Prostějově a okolí. Ne všichni, kteří se rádi projíždějí podhorskou krajinou, jsou však schopni zvládnout větší převýšení. Nyní se mohou nechat i se svým kolem vyvézt na Drahanskou vrchovinu cyklobusem, projet se zdejší krásnou krajinou a pohodlně se vrátit, ať již autobusem nebo na kole domů,“ řekl prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

FTL tak společně s radnicí nabízí zákazníkům zcela novou službu. „Doposud nebylo možné, aby se lidé přepravovali autobusem i s jízdními koly. Teď se mohou cestující nechat vyvést tam, kam by třeba ani sami nedojeli,“ sdělil ředitel autobusové divize FTL Prostějov Jiří Hloch.
Přívěsný vozík za autobus má kapacitu dvacet kol. Každé z nich je speciálně a bezpečně uchyceno. „Za přepravovaná kola po uložení do vozíku ručí přepravce. Cyklista bude pomáhat pouze při nakládce a vykládce kola, které si ve vozíku uzamkne vlastním zámkem,“ doplnila mluvčí prostějovského městského úřadu Jana Gáborová.

Cyklobus bude v období od pátého května do prvního července jezdit pouze o víkendech. „V tomto období bude přeprava jízdních kol bezplatná. Cestující zaplatí pouze běžnou taxu. Do Vícova a Holubic osmnáct korun, do Lipové a Malého Hradiska čtyřiadvacet korun a do Bukové a Protivanova třicet korun,“ vysvětlil Hloch. V období od druhého července do jednatřicátého srpna bude cyklobus jezdit denně, cena za přepravované kolo bude patnáct korun.
„Cyklobusem jsem ještě nejel. Láká mě to, že si mohu v klidu projet celou Drahanskou vrchovinu. Kdybych vyjel na kole z Prostějova, byl bych po příjezdu tam vyčerpaný a neměl bych sílu projet si okolí,“ řekl cestující Petr Smékal.