Pořadatelé akce z hnutí Řekni ne drogám - řekni ano životu se mohli spolehnout na místní malé tanečnice, které zařídily doprovodný program. Společně s prostějovskými politiky, náměstkem Pavlem Smetanou a senátorkou Boženou Sekaninovou, pak podepsali prohlášení o prevenci před drogami.

Náměstím zazněla také mnohá varování: třeba před legalizací marihuany či bagatelizováním problému.

"Vysvětlujeme na školách, že se fakticky jedná o jedy. Navíc, když se vyptáváme lidi, co už s drogama zkušenosti mají, tak ve sto procentech případů začínali s marihuanou. A najednou je z toho třeba pervitin," uvedl jeden z organizátorů Pavel Mudra s tím, že měkké drogy ve skutečnosti měkkými nejsou.

Jeho kolegové během dne navštívili prostějovské školy s prevenčním programem, řada chodců v centru Prostějova mohla počítat s tím, že obdrží leták.

"Jde nám hlavně o to dostat k dětem a mladým lidem informace dřív, než je získají od dealera nebo staršího kamaráda. Rádoby odborníci, kteří prosazují legalizaci by se měli zamyslet a uvědomit si, jaký tím vysílají vzkaz dětem. Stejně jako skutečnost, že třeba mezi marihuanou nynější a tou v sedmdesátých letech za dob hippies je obrovský rozdíl v síle - v dnešní je desetkrát více THC," varuje před zkoušením Pavel Mudra.

Akce se díky nezdolnosti cyklistů dostane do desítek měst Česka. Během deseti dní urazí peloton cestu z Orlové přes Prostějov a jižní Moravu i Čechy až do Prahy. V Prostějově je pak z náměstí ke hřbitovu doprovodili během studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu.