Trasy dlouhé 35 a 57 kilometrů s převýšením téměř jeden tisíc metrů vedly napříč Drahanskou vrchovinou a vojenským výcvikovým prostorem Březina. Při hromadném startu na ně vyrazilo 153 účastníků závodu. Příslušníci armády, fandové cykloturistiky i celé rodiny.

„Přijeli jsme společně s manželem. Byl to jeho nápad. Vzhledem k tomu, že jsem letos seděla na kole zatím jen dvakrát, jedu jen 35 kilometrů,“ přiznala Helena Hochová z Hrubčic.

„Pokusili jsme se otevřít vojenský prostor alespoň na jedno odpoledne lidem. Zájem o závod je velký, ke startu se přihlásili i zájemci ze Slovenska,“ uvedl Libor Šenk ze společnosti Alcor Trading. Dopravní inspektorát v Prostějově povolil pořadatelům na čtyřech místech, kde se trasy závodu protínaly se státními silnicemi, uzávěru trati. Jinak jezdci zdolávali terén polních a lesních cest.

„Závod neomezí výcvik armády. Jede se o víkendu a navíc ani nevede zájmovými prostory armády,“ vysvětlil Milan Steininger z Ředitelství výcviku a doktrín Armády České republiky.