A ne jen tak ledajaké: nápady se rozhodně nešetřilo. Studenti Wolkerova gymnázia se tak převlékli za intelektuály, další se pak změnili na osazenstvo bradavické školy čar a kouzel - nechyběla přitom ani zlatonka či mozkomorové.

Jiní pak doslova rozehráli partii scrabblu.

Studenti Cyrilometodějského gymnázia naopak nahodili šátky, košile a budovatelská hesla.

"Jdeme za májový průvod. Vybírali jsme tak měsíc, každý si pak doma sám udělal svou masku, vzal transparent a podobně," prozradil jeden ze studentů Jakub Szymsza.

Jakub Oulehla, jeden z prostějovských domovarníků
Piva z velkovýroby jsou bez nápadu, říká Prostějovan. A vaří svoje

Porotci, kteří měli toho dne později za úkol vybrat krále Majálesu, tak neměli lehkou práci. Jedním z nich byl i Aleš Procházka, ředitel knihovny a jeden z organizátorů.

"Mám asi pět tipů, ale nevybírám samozřejmě sám. Některé masky jsou fakt dobré, ale skutečně mě dostala Dolores Umbridgeová," prozradil Procházka Deníku.

Po asi půlhodinovém průvodu městem pokračovalo studentské veselí na náměstí TGM koncertem a majálesovými představeními.

Vyhlášení krále bylo naplánované na čtyři hodiny. Nakonec se odehrálo dříve, na slávě to však vítězi neubralo. Stal se jím Jiří Smolka, student Gymnázia Jiřího Wolkera, v masce Alberta Einsteina.

"Až včera odpoledne jsem se dozvěděl o tom, že budu kandidát. Nečekal jsem rozhodně zvolení, je to milé překvapení," sdělil poté s úsměvem Smolka. Jeho maska zahrnovala nemálo make-upu, taktéž přilepovací knír. "Nalíčený už jsem jednou byl, také kvůli vystoupení. Už ale na sebe make-up doufám dlouho nedám," vyjádřil své přání letošní král Majálesu.

Srážka peugeotou s BMW u Němčic nad Hanou
Peugeot vletěl do BMW v protisměru, řidička skončila v nemocnici