Nejintenzivnější letové úsilí je podle vyjádření zástupců armády plánováno v pracovních dnech od 20. do 31. května, a to v době od 9 do 23 hodin

Samotná činnost bude prováděna ve výcvikových prostorech Boletice, Libavá a Březina a v prostoru vojenského útvaru Bechyně, přičemž přelety do těchto prostorů budou prováděny ze 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. Do cvičení se zapojí i jednotky pozemních a speciálních sil s technikou.

Právě nálety vrtulníků směrem na Březinu ovlivní i obyvatele Prostějovska. A to pár dní potom, kdy zde lidé zaznamenali jejich zvýšený výskyt.

„Cože? Říkáte, že bude další cvičení, a že zde vrtulníky opět budou nalétávat? Vždyť jedno cvičení muselo právě skončit. V minulých dnech zde totiž létaly vrtulníky jako na běžícím páse," diví se žárovická chatařka Marie Danková. "Já chápu, že vojáci musí cvičit, ale podle mě létají opravdu moc nízko a ruší nejen nás, ale i zvěř," dodává Danková.

Dark Blade 2019 - mapka zasaženého území

Dark Blade 2019 - mapka zasaženého území

Armáda nicméně ujišťuje, že se dopady cvičení na okolí bude snažit minimalizovat.

„Ze strany řídícího štábu cvičení budou podniknuty všechny kroky k tomu, aby případný negativní dopad na obyvatelstvo byl co nejmenší," sdělil generálmajor Petr Hromek.

Naplánovat takto velkou akci ale není podle zástupců armády nic snadného.

„Plánování vojenského cvičení takového rozsahu a s mezinárodní účastí je nesmírně náročné a začíná s ročním předstihem,“ vysvětlit řídící cvičení a velitel vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou Miroslav Svoboda.

Potvrzena je účast sedmnácti vrtulníků z Belgie, Maďarska, Německa, Polska, Slovinska a do cvičení se zapojí osm vrtulníků Vzdušných sil Armády České republiky. Cvičení se účastní stovky českých vojáků, ale i armády ze zahraničí.