Co bude s obrovským komplexem bývalého cukrovaru v Němčicích nad Hanou, který stále otravuje nesnesitelným zápachem život části místních obyvatel? O tom bude začátkem července jednat majitel cukrovaru společnost Eastern Sugar společně se Státním zemědělským intervenčním fondem.

Jednou z možností, které jsou ve hře, je demolice komplexu. Tu by uvítalo i vedení města. „Část pozemku bychom rádi využili jako plochu pro výstavbu rodinných domů, protože parcel ke stavění je v Němčicích nedostatek. Zbytek plochy by mohl využít nějaký investor, který by měl zájem v Němčicích podnikat a hlavně by nabídl místním obyvatelům práci,“ vyjádřila se starostka Ivana Dvořáková s poznámkou, že město nemá právo do procesu jednání majitele a fondu zasahovat.

Generální ředitel firmy Eastern Sugar, která cukrovar vlastní, Štěpán Hodač, odmítl k budoucnosti areálu sdělit jakékoliv podrobnosti. „S médii se o tom nebudu vůbec bavit,“ uvedl pouze.

Obyvatelé ulic v blízkosti cukrovaru by demolici přivítali. „Přestože je už cukrovar zavřený, neustále se potýkáme s nesnesitelným zápachem. Když vyjdeme před dům, připadáme si jako v kravíně. Nemůžeme větrat ani pověsit na balkóně prádlo na usušení. Pokud cukrovar zbourají, oddychneme si,“ přiznala jedna z místních obyvatelek Jindra Přikrylová, která žije v ulici Československé armády.

Někteří usedlíci se svůj dům snažili už prodat, bohužel marně. „Nikdo o bydlení v takové lokalitě nestojí,“ poznamenala nejmenovaná obyvatelka Sadové ulice sousedící přímo s někdejším podnikem.

„Cukrovar před domem i samotný zápach z něj může mít na prodej nemovitosti samozřejmě vliv. Jedna z možností, kterou lidé v této oblasti mají, je jít s cenou dolů,“ poradil prostějovský realitní makléř Zbyněk Zdráhal.

Eastern Sugar má rovněž cukrovary v Kojetíně a Hrochově Týnci. O uzavření závodů ve střední Evropě kvůli omezení výroby cukru v Unii informovala firma koncem minulého roku.