„Je to hrůzostrašný pohled, klidně by se tam mohl odehrávat nějaký apokalyptický seriál, lampy roztřískané, ploty místy strhané a všude nepořádek. Všimla jsem si i cestiček vyšlapaných k budově, zřejmě se tedy stala i sídlem podivných existencí. A trochu mě zarazilo, že jsem u objektu jednou viděla i hrající se dětí,“ popsala Jitka Kolářová s tím, že ji mrzí, že se toto kdysi přívětivé místo změnilo v ruinu. „Proč to není alespoň pořádně zabezpečeno,“ ptá se.

Běžkování v okolí vrcholu Skalky na Drahanské vrchovině - 27. 1. 2019
Vzhůru na běžky, Protivanovsko hlásí parádní podmínky

Dá se to skousnout

Neutěšený stav bývalého motelu stručně okomentoval i starosta Mostkovic Jaroslav Peška.

„Až se tam něco stane, půjde to na vrub majitelů. Nás jako obec se situace Čubernice příliš nedotýká, objekt totiž leží až na hranicích katastru. A to se dá skousnout. Horší by bylo, kdyby se nacházel přímo v obci v zástavbě,“ uvedl starosta Peška s tím, že lidé z Mostkovic si nijak na stav Čubernice nestěžují.

Pobočka prostějovského Sportcentra DDM na Vápenici
Opravené Spektrum brzy otevře. Halu za ním ale nepostaví

Pro rodinné bydlení

A co tedy bude s motelem dál?

K tomu se vyjádřil Jan Vácha, jednatel firmy M.B.S. Mini Brewery System, která objekt a přilehlé pozemky vlastní.

„Čubernici nyní nijak zvlášť neřešíme, máme totiž rozdělaný jiný projekt, který si žádá naši plnou pozornost. V dlouhodobém horizontu ale chceme objekt Čubernice zbourat a pozemky rozprodat na parcely pro rodinné bydlení,“ uvedl jednatel Vácha.

Starosta Mostkovic proti této vizi nic nenamítá.

„Musíme si uvědomit, že konkurence v pohostinství u přehrady v poslední době docela vzrostla. Vemte si jen, že v relativní blízkosti se nachází Hotel Plumlov a nedaleko i nově opravený Zlechov. V tomto kontextu mi proměna areálu v lokalitu určenou k výstavbě rodinných domků přijde v pořádku,“ nechal se slyšet starosta.

Most přes Hloučelu v Olomoucké ulici v Prostějově
Prostějovští pejskaři a cyklisté se dočkali, na Olomoucké jim postaví podchod
Zamrzlá plumlovská přehrada s nízkým stavem vody - 23. 1. 2019
Proč je přehrada z poloviny prázdná?

Objekt Čubernice s přilehlými pozemky sloužil do roku 1989 jako rekreační středisko Oděvního gigantu OP Prostějov. Po revoluci se zde během několika let vystřídala řada nájemců, kteří v místě provozovali restauraci a nabízeli i ubytování v hlavní budově i přilehlých chatkách. Po té došlo k privatizaci areálu a OP Prostějov jej vlastnil až do svého krachu v roce 2010. V rámci rozprodeje majetku po zkrachovalé společnosti koupil areál s motelem bývalý fotbalový brankář Jindřich Skácel. Znalci tehdy budovu i s přilehlým pozemkem o rozloze asi půl druhého hektaru ocenili na 1,8 milionu korun. Skácel chtěl objekt rekonstruovat a využít pro rodinnou rekreaci. Zůstalo ovšem jen u plánů a poměrně záhy prodal nemovitost společnosti M.B.S. Mini Brewery System, která ji vlastní dodnes.