Seznam je součástí projektu Státní zemědělské a potravinářské inspekce Potraviny na pranýři. Nacházejí se v něm prodejny či podniky, kde inspektoři odhalili závažné porušení hygienických předpisů. Za měsíc a půl, který uplynul od začátku roku 2024, je v něm pět "položek" z Prostějovska. Nutno říci, že nedostatky tu byly většinou přes noc napraveny a znovu se mohlo otevřít.

Konice, Mostkovice, Prostějov

Zatím poslední případ je z Konice, kde uzavřeli hygienici potraviny a večerku ve Švehlově ulici. Našli tady trus a stopy života hlodavců. Nečistoty na podlaze, v regálech i jinde. Stěny a podlahy byly rozbité, prostor páchl. Do obchodu vkročili kontroloři ve čtvrtek 8. února a následující den už zase prodej ve vietnamské večerce povolili, protože ta dala věci do pořádku.

Inspekce v úterý 30. ledna zavřela večerku provozovatele VĂN PHONG PHAM v Mostkovicích. zdroj SZPI, Potraviny na pranýři
Inspektoři zavřeli další vietnamskou večerku. Všude špína a myši

Podobné problémy měly i večerky v Prostějovské ulici v Mostkovicích a v Tyršově ulici v Kostelci na Hané. Myši, plísně, nepořádek v regálech i na zemi. V té druhé navíc špatné hygienické podmínky na toaletách a nahromaděné množství potravinářského odpadu. Prodejna v Mostkovicích vše napravila do následujícího dne - 30. ledna a obchod v Kostelci do čtyř dnů - 2. února.

Ve čtvrtek 1. února bylo na den nuceně zavřené Rudolfovo pekařství v Olomoucké ulici v Prostějově. Inspektoři tu nenašli jen trus, ale i mrtvé myši. Objevili plísně v chladicích zařízeních a neuklizené zázemí.

U Ječmínka

Den potřebovali na nápravu také v prostějovské restauraci U Ječmínka. "Výskyt trusu hlodavců, stopy po působení a výskytu hlodavců, výrazně zanedbaný úklid, výrazné znečištění prostor," stojí ve výčtu nedostatků u tohoto známého podniku na webu potravinářské inspekce.

"Kontrolovaná osoba nezajistila základní hygienické podmínky při uvádění pokrmů na trh. Prostory pro přípravu a výdej pokrmů - kuchyň, sklad suchých potravin a přípravna potravin byly výrazně znečištěné a ze stěn se odlupovala malba. Inspektoři se zde setkali také se stopami po působení hlodavců, jejichž exkrementy se nacházely na regálech i na špinavé podlaze," popisují kontroloři.

Masarykova jubilejní ZŠ a MŠ Horní Štepánov. Foto: Jitka Vlachová, se svolením
Zde je TOP 5 škol Prostějovska, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

Uzavřena byla pouze část provozovny, jako celek uzavřena nebyla, podotýkají Potraviny na pranýři. Inspektoři zde zasáhli v pondělí 22. a zákaz opět uvolnili 23. ledna 2024 na základě opakované kontroly.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce působí v gesci ministerstva zemědělství. Je orgánem státního dozoru.