„Vážený pane redaktore, chtěla bych reagovat na Váš článek z minulého týdne, který vyšel v Prostějovském deníku pod názvem Slepý Jakub žaluje ministerstvo," napsala v pondělí redakci zmíněného listu Hasníková.

Jakub Vevera v článku vylíčil, že žalobu na ministerstvo práce a sociálních věcí podal proto, že podle mu posudkoví lékaři sebrali peníze neprávem. I Jana Hasníková si myslí, že lékaři Veveru svým rozhodnutím poškodili.

„Jakuba znám osobně. V roce 2010 jsem byla na operaci pravého kolene a poté na rehabilitaci a zde jsem se s Jakubem, který tam také právě byl, seznámila. V jídelně, kam jsme chodili na snídaně, mu s obědy i večeřemi pomáhali ti, co s ním seděli u stolu a byli toho schopni. Ostatní bylo na zdravotnickém personálu," přiblížila Hasníková.

S Jakubem se ostatně Jana Hasníková setkala i loni.

„To jsem byla na rehabilitaci navštívit kamarádku a Jakub tam byl také. Když jsem za ním zašla, rozplakal se a řekl mi, že dostal zamítnutí žádosti o sociální příspěvek a jako zdůvodnění, že mu bylo napsáno, že je mladý, že si může najít práci," vylíčila Hasníková.

Vyjádření tlumočené Jakubem se podivuje.

„Je velmi zajímavé, obzvlášť když zvážíme, že mladí, zdraví lidé najít práci mnohdy nemohou," vrtí hlavou Jana Hasníková s dovětkem, že také ona měla od roku 2009 do roku 2012 průkaz ZTP.

„Po nové žádosti mi byl tento průkaz zamítnut. Vidím, umím se o sebe sama postarat. Že mám špatné nohy to není žádný důvod. Jsem s tím smířená. Ale proč se sociální dávky ubírají nebo krátí takovým lidem jako je Jakub Vevera a další lidé, kteří jsou na tom stejně?" vzkazuje Hasníková.

Ministrů a posudkových lékařů se pak ptá, kde mají jistotu, že se oni sami či někdo z jejich blízkých nedostanou do situace, v níže se ocitl třeba právě Jakub.

SOUVISEJÍCÍ: Slepý Jakub z Brodku žaluje ministerstvo, přišel o peníze

Takové případy je třeba vychytat, říká poslankyně

Prostějovská poslankyně za TOP 09 a místopředsedkyně výboru za sociální politiku Poslanecké sněmovny Jitka Chalánková souhlasí, že v novém systému je potřeba vychytat právě i případy nesprávného ohodnocení stavu.

„Člověk s vážnými problémy by měl své dávky dostat," ubezpečila poslankyně.

Chalánková shrnula, že nový systém hodnocení už nejde po jednotlivých diagnózách, ale zabývá se komplexními okruhy. Jde například o možnosti samobslužnosti či přepravy. Národní rada zdravotně postižených s novým způsobem hodnocení dle slov poslankyně souhlasila.

Božena Sekaninová, prostějovská senátorka za ČSSD, volá po změně systému hodnocení handicapu. Tvrdí, že ten stávající je demotivující.