„Určitě to potěší, ale samozřejmě to nezakládá žádný mandát. Jsem ale rád za takovou podporu,“ komentoval výsledek Jan Navrátil, který se však podle svých slov na post starosty necítí.

„Starosta je čestná funkce, k níž je třeba dojít delším vývojem. Musí to být osoba, která stmeluje činnost jednotlivých radních a má jejich respekt – takový šaman. Správný starosta musí umět plně delegovat pravomoci na aktivní místostarosty a více než jeho rukama musí být důstojnou hlavou úřadu. A zase až časem má nejlepší místostarosta tu čest ucházet se o post starosty v roce 2014. Bez zkušeností a postupně získaného respektu nemůže starosta fungovat dobře,“ myslí si Jan Navrátil.

Podle něj je starosta města jakýmsi hromosvodem.

„Šedé eminence v jeho pozadí pak mají možnost takřka neomezeně politikařit,“ upozornil Navrátil.

S určitou ztrátou na vítěze, přesto však daleko před ostatními, se umístil lídr ODS Jan Pospíšil se ziskem šesti set sedmdesáti hlasů. Pole naopak překvapivě uzavíraly ženy. Nejúspěšnější Zuzana Ochmanová (TOP09) získala šestapadesát hlasů, teprve za ní následovaly Ivana Hemerková (ODS) a Alena Rašková (ČSSD).

Současný místostarosta Miroslav Pišťák (ČSSD) se umístil na pomyslné bronzové příčce se 373 hlasy, následován těsně Martinem Kovářem z Věcí Veřejných. Zástupce KDU – ČSL Petr Kousal získal od čtenářů 168 hlasů.

Lidé si přejí změnu

Přestože o skutečném starostovi Prostějova rozhodnou až komunální volby, z hlasování i internetové diskuse bylo znát, že si lidé přejí změnu.

„Hlavně aby se na radnici nedostali lidé, kteří budou nakupovat další tobogány do aquaparku, stavět cyklostezky odnikud nikam a přehlížet potřeby občanů jako jsou chodníky, parkování, doprava, čistota ovzduší a tak dále,“ nechal se slyšet čtenář diskutující pod přezdívkou Miki.

Někteří účastníci webové diskuze vyzývali k aktivitě ty, kteří po změnách hlasitě volají, další pak poukazovali na nutnost jít k volbám.

„Většina nespokojených voličů určitě nehodlá zakládat stavební firmy, aby mohla konkurovat stavební loby na radnici a stavět další aquaparky místo chodníků a oprav cest. Ale křížkovat budou určitě, aby ta změna byla viditelná!“ myslí si další účastník diskuse Pavel.

Tesařova rada

Jaké vlastnosti by měl starosta Prostějova mít, prozradil muž, který v této funkci působil posledních dvanáct let.

„Musí především zachovat klid a raději v duchu několikrát napočítat do jedenadvaceti. Také by měl počítat s tím, že se vždycky vyjadřují více ti, kteří s ním nesouhlasí, než ti, kteří jej podporují. A tím by se neměl nechat znechutit,“ vzkázal svému nástupci Jan Tesař.

Výsledek ankety Deníku ale komentovat nechtěl. Prý ji nesledoval. (pam)

Pořadí podle čtenářů Prostějovského deníku

Jan Navrátil (SZ) – 846 hlasů

Jiří Pospíšil (ODS) – 670 hlasů

Miroslav Pišťák (ČSSD) – 373 hlasů

Martin Kovář (VV) – 351 hlasů

Petr Kousal (KDU-ČSL) – 168 hlasů

Zuzana Ochmanová (TOP09) – 56 hlasů

Ivana Hemerková (ODS) – 45 hlasů

Alena Rašková (ČSSD) – 22 hlasů