„Nalezený náhrobek patřil roční dívce, která se narodila jako pohrobek. Její otec zemřel ve věku osmačtyřiceti let, tři měsíce před jejím narozením. Dům, kde rodina bydlela, stále stojí a nachází se na náměstí TGM," uvedl bývalý předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek.

Právě on se za pomoci Deníku snaží o připomenutí existence hřbitova. Ten do čtyřicátých let minulého století stával v blízkosti reálného gymnázia. Došlo však k poničení a rozkradení náhrobků. Nyní se je Tomáš Jelínek snaží nalézt.

A právě naposledy se mu ozvali lidé, kteří našli náhrobek Adolfíny Reinerové.

„Mí rodiče se přestěhovali do domku ve Sněhoticích, kde se nacházel položený náhrobek. Je tam stále, nikdo nikdy nevěděl, jak se tam dostal a jak s ním nejlépe naložit," napsala do redakce Eva Všetičková.

Deník pomohl najít židovský náhrobek. Pátráme po dalších

Dvě tisícovky náhrobků

Tomáš Jelínek přitom upozorňuje, že nemusí jít o ojedinělý nález. Připomíná, že na hřbitově byly téměř dva tisíce náhrobků.

Řada z nich podle něj mohla skončit právě v zahradách rodinných domků.

„Málokdo třeba ví, co má na zahradě. Kámen sloužící jako cestička může mít ze druhé strany hebrejské nápisy. Osobně si myslím, že v Prostějově a okolí jsou stovky náhrobků," sdělil.

Rozhodl se zároveň nespoléhat na náhodné objevy. Dal se tedy do oslovování jednotlivých obcí na Prostějovsku. E-mailem žádá jejich představitele o pomoc při hledání náhrobků.

„Historické náhrobky byly v roce 1943 vytrhány a mnohé z nich jsou rozesety po Prostějovsku. Domníváme se, že náhrobky z lepšího kamene byly nabízeny místním kameníkům k dalšímu zpracování a staré deskové náhrobky byly použity v Prostějově a okolních obcích na dláždění zahrad, dvorků a cest nebo budování různých opěrných zdí," píše ve zprávě.

Nálezce i samotné obce pak odkazuje na historičku Marii Dokoupilovou z prostějovského muzea.

Panorama hřbitova v pohledu směrem k dnešní škole je vytvořené z fotografií, které byly pořízeny před vytrháním náhrobků asi v roce 1943

Panorama hřbitova v pohledu směrem k dnešní škole je vytvořené z fotografií, které byly pořízeny před vytrháním náhrobků asi v roce 1943. Autor: archiv SOkA Prostějov

Úpravy hřbitova

Do budoucna by se přitom nalezené náhrobky mohly ukázat na veřejnosti. Tomáš Jelínek prozradil, že má v úmyslu navrhnout úpravy bývalého hřbitova.

„Téměř nikdo neví, že je na tom místě pohřbeno na dva tisíce obyvatel Prostějova. Chceme to změnit a místo po dohodě s městem upravit tak, aby to bylo jasné. Na podzim tak představíme náš návrh na podobu místa," informoval Tomáš Jelínek.

Podle svých slov už oslovil i primátora města Miroslava Pišťáka.

„Vyjádřil nám podporu, musíme ale splnit určité parametry. Zatím ale hodnotím spolupráci jako korektní," uvedl s tím, že návrh by vedení města mohlo obdržet letos na podzim.

Primátor Prostějova Miroslav Pišťák potvrdil, že s židovskou obcí opakovaně jednal. Podle něj však platí určitá omezení a bude potřeba i prostudování zákonů.

„Není to tak jednoduché. Na místě se dnes nacházejí komunikační sítě, bude taky potřeba věc vyřešit v souladu s právním řádem České republiky," řekl primátor.

Deníku také prozradil, jaké kroky se chystají zájemci o úpravu místa podniknout.

„Chtějí požádat o to, aby se prostor přiřadil k národním kulturním památkám. S tím já osobně nemám problém," poznamenal.

Zároveň však dodal, že jsou věci, se kterými by při změnách na prostranství nesouhlasil.

„Jsem nakloněný vzdávání úctu místu a těm, co jsou tam pochovaní, ale ne za každou cenu. Nesouhlasil bych s omezeným přístupem lidí na místo. Bude navíc potřeba jednat i s majiteli blízkých nemovitostí," sdělil primátor města.

Kam zmizely dvě tísícovky židovských náhrobků? Můžete pomoci v pátrání