Sociální demokraté se několik desítek hodin po volbách sešli s představiteli těchto dvou subjektů s cílem vzájemného seznámení a výměny základních informací. Současný primátor a lídr vítězné ČSSD Miroslav Pišťák jednání označil za oťukávací. Podobně hovořila i Hana Naiclerová, jejíž ANO skončilo v Prostějově druhé.

„Nějaká vyjednávání už proběhla, zatím jsme ale neřešili konkrétní body," uvedla a doplnila, že do rozhodování o koalici se zapojí i místní členská základna hnutí. Jednání s vítěznou stranou se zúčastnilo i hnutí Pévéčko.

Podle Aleny Raškové z ČSSD by pro strany, které se dostali do zastupitelstva, mohlo být snadné nalézt dohodu.

„S ostatními stranami se ve většině věcí shodneme. Naopak hlavní problémy vidím dva – řešení situace s Manthellanem a veřejnou finanční podporu. Naprostá většina partají však podle mě chce, aby se v Prostějově dobře žilo," domnívá se náměstkyně primátora.

Právě ji označil Miroslav Pišťák za člověka, kterého by si dokázal představit ve funkci primátora.

„Doktorka Rašková je chytrá a schopná žena," odůvodnil svůj výběr. Alena Rašková však podporuje současnou hlavu města a podle svých slov by funkci převzala pouze ve chvíli, kdy by už Pišťák neměl o primátorskou pozici zájem.

Smutnící ODS

Zatímco se vítězové radí o dalším postupu, další strany sčítají ztráty. Oproti loňským volbám nejvíce oslabila ODS. Před čtyřmi lety získali občanští demokraté jednadvacet procent, letos jim však voliči přisoudili jenom sedm procent hlasů.

„Mrzí mě, že pravice nedopadla lépe. Po předchozích volbách jsme měli v zastupitelstvu osm mandátů, teď máme dva. Myslím, že na to má vliv i celostátní politika," domnívá se Milada Sokolová, která společně s Tomášem Blumensteinem pronikla za ODS do zastupitelstva.

S kým chce spolupracovat Změna?

O něco lépe než ODS dopadla Změna pro Prostějov. Hnutí, za které kandidovali členové Zelených či Pirátů získalo shodně s komunisty deset a půl procenta hlasů. Z výsledku má lídr Změny Jan Navrátil smíšené pocity.

„Jsme na jednu stranu rádi, že jsme dostali takovou podporu. Na změnu v radě to ovšem nestačí a ta by byla potřeba. Stejně jako změna primátora. Přestože si pana Pišťáka vážím, má už svůj věk. Na konci dalšího volebního období bude mít 79 let a měl by podle mého přenechat místo někomu jinému," říká Jan Navrátil a dodává, že pro něj osobně by byly přijatelnými partnery ANO, TOP 09, KDU-ČSL a případně i ODS.

„Spolupráci s Miladou Sokolovou a Tomášem Blumensteinem si představit dokážu. S jejich kolegy, kteří přešli do Pévéčka, ne. Stejně tak s panem primátorem. Tam je to myslím si vzájemné," uzavírá.