Vzhledem k proočkovanosti seniorů, zrychlujícímu se tempu vakcinace dalších věkových skupin a přirozené imunizaci lidí snad navždy.

„Naočkovaných je u nás 95 procent klientů. Dva měsíce máme naprostý klid. Žádný klient se nenakazil covidem,“ hodnotil situaci Josef Piska, ředitel Domova pro seniory Červenka.

Do litovelské pobočky domova vloni na jaře vnikl koronavir a několik seniorů zemřelo. Měli vysoký věk a další onemocnění, ale mohli ještě pár let žít.

„Pro klid bychom přivítali třetí, udržovací dávku očkování před podzimem, kdy lze očekávat nárůst respiračních infekcí, i koronaviru,“ řekl Deníku.

Minulý týden tři úmrtí

Denní přírůstky nakažených koronavirem v kraji nadále klesají. Za neděli bylo diagnostikováno 11 nových případů.

Klesají týdenní počty nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Aktuální incidence je 43.

Na Šumpersku, kde je situace nehorší i v rámci České republiky, je to stále více než 80, na sousedním Jesenicku 13, Olomoucku 26, Prostějovsku 42 a Přerovsku 44.

„Nadále dochází k poklesu počtu pozitivně testovaných. Data potvrzují klesající trend ve všech věkových kategoriích, včetně kategorie osob nad 65 let,“ hodnotila koncem minulého týdne vývoj Andrea Škurková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

V Olomouckém kraji od počátku epidemie zemřelo s covidem 1 704 osob. Za minulý týden eviduje Ministerstvo zdravotnictví v kraji zatím tři úmrtí s covidem. V prvním květnovém týdnu to bylo 19 osob.

Kontejner nebyl využit

Vloni na podzim v regionu stoupaly denní přírůstky úmrtí s nákazou Covid-19 ke 20. Za listopad eviduje Ministerstvo zdravotnictví 314 obětí v Olomouckém kraji. Podle zdravotnických statistiků bylo od loňského října do ledna letošního roku přes 90 procent zemřelých na Covid-19 starších 65 let.

S nárůstem počtu obětí začaly mít na podzim problémy i pohřební služby a krematoria. Dostupné kapacity se rychle plnily po celé republice.

V Olomouci preventivně vytvořili rezervu v podobě chladicího kontejneru u krematoria. Ten již magistrát vzhledem ke zlepšující se epidemické situaci mohl vrátit firmě, od níž si ho město zapůjčilo.

„Bylo to náročné. V provozu jsme byli 24 hodin denně. Jsme rádi, že se epidemická situace výrazně zlepšila. Na počtech obřadů je to patrné, jsou nižší. I když není jen covid,“ reagovala Magdalena Kozáková z Moravské pohřební společnosti.

„Úplně se nám uleví, až bude návštěvnost pohřbů normální a kvůli restrikcím nebudeme společně s pozůstalými zažívat stresy, které jejich bolest ještě prohlubují,“ poukázala Kozáková.

Podle vedoucího odboru ochrany olomouckého magistrátu nebyla rezerva u krematoria využita.

„Brali jsme to od počátku jako rezervu, abychom byli připraveni v době, kdy jsme se celostátně dostávali na hranici kapacit. Že se rezervy nakonec nevyužilo, můžeme být jen rádi. Tehdy jsme si však nemohli dovolit něco riskovat,“ uvedl Jan Langr.

Vybudování rezervy stálo něco přes 50 tisíc korun, což zhruba odpovídá nákladům na dva pohřby.

„Epidemiologická situace se nyní výrazně zlepšila. Důvod k radosti? Opatrnosti. Aby nám v září úsměv z tváře zase nezmizel. Nezopakujme chybu, kterou jsme udělali vloni v létě. Přišla příliš velká euforie, za kterou jsme pak zaplatili poměrně velkou daň,“ nabádal k zodpovědnosti.