V regionu se na odběrových místech pro testy PCR ve středu žádné návaly nekonaly.

Příznivá je pro žadatele o PCR test situace naoříklad na odběrových místech nemocnic spadajících pod Středomoravskou nemocniční – v Přerově, Prostějově a Šternberku.

„Za poslední týdny zaznamenáváme na odběrových místech nemocnici AGEL SMN spíše pokles zájmu o testování a v současné době je objednací doba na všech odběrových místech volná,“ shrnul mluvčí nemocnic Adam Knesl.

„V momentě, kdy se zvýší poptávka, budeme reagovat rozšířením provozních dob, čímž se navýší jejich kapacita,“ uzavřel.

V Olomouci v pohodě

Ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde má zájemce o PCR test na výběr stěr z nosohltanu a kloktání, si ve středu ráno mohl žadatel vybrat a zarezervovat termín ještě na týž den. Aktuálně projde tímto odběrovým místem kolem 300 klientů denně, přičemž současná kapacita je nastavena na zhruba 700 osob denně.

Ještě týž den si mohli nechat odebrat vzorky zájemci o PCR test také v dalších odběrových místech v Olomouci: u Galerie Šantovka, Globusu či Olympie. I tady si mohli vybírat čas, který by jim nejlépe vyhovoval.

„Termíny máme volné. Máme velkou kapacitu. Denně jsme schopni odebrat až 700 vzorků,“ popisoval pracovník odběrového místa u OC Olympia.

„Pokud přijde zájemce dopoledne, výsledek bude mít ještě ten den, při odběru po 12. hodině mu přijde druhý den,“ doplnil.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Pro třetí dávku mohou Prostějované do nového očkovacího centra

Nejklidněji je na Prostějovsku

V Olomouckém kraji v úterý laboratoře prokázaly 658 případů koronaviru, což je zhruba o 100 více než před týdnem. V úterý bývají záchyty nejvyšší. Týdenní záchyt v přepočtu na 100 tisíc obyvatel ve středu poskočil z úterních 337 případů na 354. Celorepublikové incidenční číslo je 440.

Nejklidněji je na Prostějovsku, kde bylo ve středu 234 případů koronaviru v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, což byla nejnižší středeční hodnota v rámci všech okresů ČR.

Naopak největší nemocnost v Olomouckém kraji je nyní na Šumpersku – 536 osob s prokázanou nákazou za posledních 7 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Ilustrační foto. Testování školáků
Mírný nárůst hlásí ze škol. Nejvíce nakažených je na Dr. Horáka

Postupně se obnovuje plánovaná péče

Nemocnice v Olomouckém kraji díky tomu, že se epidemiologická situace v souvislosti s šířícím se omikronem zatím nijak výrazně nezhoršuje, postupně obnovují plánovanou péči.

„Ale limitovaně s ohledem na dostupnost  lůžek pro intenzivní pooperační péči a  aktuální  epidemickou situaci,” sdělil ve středu Jiří Ševčík, předseda představenstva AGEL Středomoravská nemocniční s tím, že od pondělí 10. ledna obnovilo například činnost oddělení ORL  a oční oddělení v Prostějov.

Například přerovská nemocnice má i nadále ale uzavřenou urologii i část LDN, v Prostějově je i nadále uzavřeno lůžkové plicní oddělení.