Denní přírůstky potvrzených případů koronaviru tento týden překročily hranici 700 pouze ve středu, kdy bylo 707 případů. Oproti tomu minulý pátek to bylo 832, v úterý 769 a ve středu 756 prokázaných nákaz. V regionu výrazně převládá britská mutace.

Nejhorší je stále situace na Olomoucku, kde je v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní 692 potvrzených osob s novým koronavirem. Následuje Přerovsko s 582 případy, Prostějovsko eviduje 431.

Počty infikovaných koronavirem vzrostly i v obou horských okresech. Na Šumpersku je nemocnost 410 a na Jesenicku je to 366 osob s potvrzeným covidem v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní.

Stagnující tendence

„Data pozitivně testovaných osob v Olomouckém kraji ukazují na stagnující tendenci. V posledním týdnu nedošlo k výraznému nárůstu počtů pozitivně testovaných, ale ani k jejich poklesu, který je očekáván jako reakce na nastavená protiepidemická opatření,“ zhodnotila pro Deník Andrea Škurková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

„I nadále zůstává trend vysoké zátěže na poskytování zdravotní péče hospitalizovaných pacientů, a to především zátěž na péči intenzivní. Vývoj pro příští týden je očekáván obdobný - se stagnující tendencí,“ dodala epidemioložka.

90 nemocných na intenzivní péči

V nemocnicích v Olomouckém kraji je hospitalizováno s covidem přes 400 pacientů.

„Aktuálně je v Olomouckém kraji 440 hospitalizovaných, přes 90 na intenzivní péči,“ sdělil v pátek Deníku krajský koordinátor covidové péče a ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík.

Další nárůst v nemocnicích již neočekává. V příštím týdnu předpokládá spíše ještě setrvalý stav.

„Pokles až v dalším týdnu. Zvláště v oblasti intenzivní péče,“ uvedl Roman Havlík s tím, že nemocnice nápor personálně zvládne.

Plošné antigenní testování zachycuje celkově v Olomouckém kraji desítky pozitivních.

„V tomto týdnu to bylo více v porovnání s minulým,“ hodnotil praktický lékař Jaroslav Čampiš. Ve čtvrtek testoval ve firmě 130 pracovníků a šest bylo pozitivních. Předchozí den ze 120 zachytil virus u osmi. „V předchozím týdnu to byl jeden, dva případy,“ porovnával výsledky.

Zvyšuje se tempo očkování

V Olomouckém kraji se postupně zvyšuje tempo očkování proti Covid-19. Ve středu bylo aplikováno bezmála tři tisíce dávek a ostatní dny neklesl počet injekcí pod 2100.

Do pátku bylo v kraji vykázáno celkem 74 977 dávek. Obě dvě dostalo 21 508 lidí.

Od počátku epidemie bylo v Olomouckém kraji potvrzeno celkem 79 993 případů Covid-19. Zemřelo 1 393 nakažených.