Za posledních 7 dní podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo v Olomouckém kraji prokázáno 364 nákaz, zatímco v předchozích 7 dnech 198. Přibylo i nakažených v seniorní skupině 65+, ve čtvrtek o 11 případů.

Nemocnice AGEL Prostějov zaznamenala v posledních pěti dnech nárůst počtu pacientů s onemocněním Covid-19.

„Aktuálně je zde hospitalizováno 13 pacientů, kdy dva vyžadují intenzivní péči, z toho jeden pacient je napojen na plicní ventilaci,“ sdělil v pátek dopoledne mluvčí společnosti Agel Adam Knesl.

Ve fakultce klidněji

Klidnější je situace ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde je jeden pacient na JIP.

„Jedná se o pacienta seniorního věku. Je ve vážném stavu,“ uvedl mluvčí nemocnice Adam Fritscher s tím, že pacient není očkovaný proti Covidu-19.

Nemocnice ujistily, že jsou připraveny na případný nárůst pacientů s koronavirem.

„Máme plány reprofilizace již z předchozí vlny, takže přesně víme, jak budeme v případě potřeby postupovat,“ sdělil Fritscher.

V prostějovské nemocnici v uplynulých dnech dokončili rekonstrukci infekčního oddělení.

„Nově máme nainstalovány rozvody kyslíku na všech pokojích. Zároveň probíhají stavební práce na výměně velkokapacitního zásobníku kyslíku, který nově bude dvojnásobně velký,“ popisoval Martin Pomajbík, primář ARO Nemocnice AGEL Prostějov.

V kraji největší nárůst na Prostějovsku

Největší nemocnost v rámci Olomouckého kraje je nyní právě na Prostějovsku s 82 případy za týden na 100 tisíc obyvatel. Následují Šumpersko se 60 a Olomoucko a Přerovsko shodně s týdenní incidenci na hodnotě 48. Nejklidnější je stále situace na Jesenicku se 24 případy za 7 dní na 100 tisíc obyvatel.

Ve čtvrtek bylo v Olomouckém kraji aplikováno celkem 460 dávek vakcíny proti koronaviru. Třetí dávku dostalo 635 zájemců. Celková proočkovanost obyvatel je přes 50 procent. Ve vztahu k populaci, kterou zatím lze očkovat, je to 60 procent.