Ve čtvrtek bylo v kraji potvrzeno 74 nových případů koronaviru, což je nejméně v tomto týdnu a zhruba poloviční počet v porovnání s minulým čtvrtkem. Předchozí dva dny byly přírůstky kolem stovky a za pondělí činil 178 prokázaných případů.

Vizualizace dopravního terminálu na Újezdě. Ilustrativní architektonické řešení, které se bude v dalších stupních přípravy projektové dokumentace měnit.
Na Újezdě vznikne moderní dopravní terminál. A k tomu parkovací objekt

Na Jesenicku, Přerovsku a Prostějovsku byla ve čtvrtek týdenní incidence v přepočtu na 100 tisíc obyvatel pod stovkou – 61, 88 a 95.

Na Šumpersku a Olomoucku se stále drží nad touto hranicí, která byla stanovena jako klíč k dalšímu rozvolňování, a ve čtvrtek činila 120 a 122.

Celokrajsky ve čtvrtek klesl celkový sedmidenní počet nově potvrzených případů na 107 na 100 tisíc obyvatel, což bylo méně než čtvrteční celostátní hodnota 118.

Dvě dávky má 60 tisíc lidí v kraji

Klesají počty hospitalizovaných v nemocnicích. Ve Fakultní nemocnici Olomouc ve čtvrtek leželo 37 covid pozitivních pacientů, z toho 24 na JIP.

V Olomouckém kraji bylo do čtvrtka vykázáno celkem 202 747 očkování proti koronaviru, jen za čtvrtek to bylo rekordních 4 876 dávek. Ukončené očkování má na 60 tisíc lidí.

Příští středu by se mohla registrace k očkování otevřít i pro lidi ve věku od 45 let.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Praktici jsou otrávení. Mladší ročníky už posílají na očkování do center

Rozvolnění od 10. května

Od pondělí 10. května se vzhledem ke zlepšení epidemické situace do lavic vrátí v rotační výuce žáci 2. stupně základních škol, nižšího stupně šestiletého a osmiletého gymnázia a žáků prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře a obnovena bude i klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol.

Místní nádraží v Prostějově je jednou z historických dominant města. 10.12. 2020
Místní nádraží zřejmě změní majitele. Bude jím město nebo soukromník?

Otevřena budou i střediska volného času pro děti a bez omezení budou moci fungovat mateřské školy a dětské skupiny a k organizovanému sportu se budou moci vrátit děti do 18 let.

Stejně tak budou zpřístupněna muzea, galerie, hrady, zámky a další objekty, budou se moci otevřít výstaviště a veletrhy.

V rámci další vlny rozvolňování vláda od pondělí také ruší povinnost nošení ochrany úst a nosu tam, kde nedochází ke shlukování lidí a bude možné dodržet dvoumetrový odstup.