„Byla jsem se před asi dvěma týdny projít kolem horní trojice rybníků. Ucítila jsem zápach a brzy také uviděla velké množství ryb, které plavaly břichem nahoru," říká obyvatelka Bohuslavic, která si nepřála uvést své jméno (redakce ho však má k dispozici).

Snažila se také odhadnout příčinu toho, co by mohlo za smrtí ryb stát.

Krmivo, nebo hnojení?

„Mohlo by za tím být příliš velké množství krmiva. Rybníky nejsou hluboké a mohlo tam snadno zkvasit. Možná je to ale hnojením. Každopádně vím od známého, že nešlo pouze o ryby. Uhynulo i několik labutí a dvě divoká prasata," dodává.

Obec o ničem neví

Starosta Bohuslavic Miroslav Pluháček o úhynu nic neví.

„Na žádný úhyn v poslední době si nepamatuji. Vím akorát, že na přelomu června a července k jednomu došlo. Důvodem bylo málo srážek a nízké provzdušnění vody. Zkontaktovali jsme tehdy správce a ten jednal," říká a dodává, že jde spíše o výjimečnou záležitost.

„Za poslední tři čtyři roky to bylo poprvé, co se tu něco takového stalo," uvádí.

Málo kyslíku?

S vysvětlením záhady kolem mrtvých ryb přišel Martin Horák, majitel uničovské firmy, která Bohuslavické rybníky spravuje.

„O úhynu víme, je to dvě nebo tři neděle zpátky. Podle mých informací byl problém v tom, že je nízký průtok vody, ryby neměly kyslík," říká a uklidňuje místní obyvatele majitel rybníků.

Dílo přírody

Podle něj se ovšem mohlo jednat i o otravu hnojivy. Tvrdí ale zároveň, že už den po otrávení vody je obtížné ji prokázat.

„Máme asi pětatřicet rybníků a naše zkušenost říká, že pokud se například po průtrži mračen spláchne hnojivo z polí do vody, chvíli na to už je voda z rybníků mnohem dál po proudu. Tahle otrava je ale do značné míry dílem přírody," říká Martin Horák, který odhaduje škodu na padesát tisíc korun.