Historie Slatinek sahá až do 13. století. První písemná zmínka o Slatinkách je evidována v roce 1247. V současnosti mají Slatinky okolo šesti stovek obyvatel.

"Máme v obci všechny inženýrské sítě. Elektřinu, plyn, vodovod a kanalizaci splaškovou i povrchovou. Solidní je i internetové připojení, horší už to je s mobilním signálem. Přece jen jsme v dolíčku a tak se najdou místa, kde vypadává pokrytí," říká starostka Monika Prokopová.

Problémy s dopravou

Zeměpisná poloha Slatinek určuje obec do okresu Prostějov. Nejbližší sousedé jsou ovšem už pod Olomouckem.

"Tohle je dlouhodobý problém. Úředně patříme pod Prostějov, ale pro obyvatele je velmi důležité dostat se do ´spádových´ Slatinic, Lutína a Olomouce. Na autobus směrem na Olomoucko ale musí lidé chodit kilometr daleko," potvrzuje obtíže starostka.

Nová krev

V posledních letech rodí ve Slatinkách i dost dětí.

"Předloni jsme vítali dvanáct občánků, vloni sedm. Děti nám tedy přibývají a věřím, že budou chodit i do naší mateřské školy," vidí světlou budoucnost Monika Prokopová.

Trápí je turisté

Absence záchytného parkoviště je dlouhodobou bolestí obce, která je oblíbeným výchozím místem pro túru na kosířskou rozhlednu.

"S výjimkou cest, nemáme prakticky žádné pozemky. Jediné místo, které se nabízí je u Vápenic. Tam bychom chtěli vybudovat nějaké stání. Potřebujeme se vypořádat s davy turistů," plánuje první žena Slatinek a pokračuje: "Pokračujeme i v úpravách Obecního domu, kde v minulosti sídlila škola. Budova vznikla roku 1900, takže je opravdu stará. Už má novou střechu a krovy. Loni bylo uděláno topení a dalším krokem bude fasáda a výměna oken v zadním traktu."

Oázou klidu je i místní rybník. Přitéká do něj voda z Kosíře, tím pádem se tam daří rakům i rybám.

"Je v něm čistá voda, v létě se tam občas koupou děti, na podzim hasiči pořádají výlov a když je pořádná zima, tak se na rybníku i bruslí. Okolí rybníka bychom chtěli upravit a na protějším svahu plánujeme v budoucnu vysadit malý vinohrad," zasnila se závěrem starostka.