„Fasádu bychom opravili velice rádi, na to však v současné době nemáme prostředky. Zedníci budou pracovat na opravě římsy pod přesahem střechy," vysvětlil šéf plumlovských technických služeb Jan Ambroš.

Část poškozené římsy vzala zasvé při opravě krovu a střech a tím vznikly otvory, kterými se do podkroví může dostat sníh či voda. Tomu by měli stavební dělníci v nejbližších dnech zabránit.

Konečně WC

Další úprava pak určitě potěší všechny návštěvníky.

„Devátého května by měla firma začít s budováním záchodků. Podle harmonogramu mají být hotové v červnu, tak aby už přes prázdniny mohly sloužit," prohlásil Jan Ambroš.

Při akcích by tak mohly z nádvoří zmizet modré „toitoiky", které se zámkem příliš neladily.

„Ty plastové záchodky tu jsou tak akorát na ostudu. Je to hrůza," poznamenala Dominika Veselá z Plumlova.

Nejbližší program?

Zámek po letech spánku zažije zřejmě tuto sezónu razantní probuzení. Nejbližší z nich jsou už tradiční noční prohlídky. Už v pátek od sedmi večer přivítají návštěvníky čarodějnice, vodník, princezny, čerti a další bytosti z českých pohádek. Kdo si nestihne zarezervovat lístky, má ještě poslední šanci příští víkend, kdy kromě pátku budou rejdit divoženky a princové po zámku i v sobotu.

Zajímavou podívanou slibuje určitě i sobota 19. května.

„Připravili jsme denní kostýmované prohlídky se skupinou Exilus," prohlásil kastelán Pavel Zástěra. Milovníci romantických dobrodružství se mohou těšit na příběh hraběte Monte Christa plný intrik, šermu a krásných žen, který se tentokrát odehraje v komnatách plumlovského zámku.