„Dobře provařené vejce vydrží v lednici asi týden, oloupané by se mělo spotřebovat nejpozději třetí den,“ upozorňuje lahůdkář Antonín Jelínek.

Trvanlivost uvařených vajec však může výrazně ovlivnit nesprávné skladování. A to je právě problém velikonočních vajec. Nikdo totiž nemůže zaručit, že neležely v ošatce na slunci, nebo že se s nimi koledník nezastavil v přetopené hospodě.

„Není to zkrátka trvanlivá potravina, proto je doporučujeme co nejrychleji spotřebovat,“ poznamenala Zuzana Bartošová z oddělení hygieny výživy prostějovského pracoviště krajské hygienické stanice.

Antonín Jelínek proto doporučuje například vaječnou pomazánku.

„Vejce umeleme nebo nastrouháme, smícháme s máslem nebo se směsí másla a rostlinného tuku. Přidáme hořčici, sůl a pepř. Kdo má rád ostřejší, může přidat i čili,“ prozradil lahůdkář jeden ze svých oblíbených receptů.

Jinou vaječnou dobrotu vysypal z rukávu pro čtenáře Prostějovského deníku provozovatel jídelny Tomáš Zelený.

„Vajíčka a vařené brambory nakrájíme na kostičky. Přidáme kyselou okurku, zelenou naťovou cibulku a ředkvičku nakrájenou na tenké plátky. To vše smícháme s majonézou, kdo chce, může ji nahradit bílým nízkotučným jogurtem. Dochutíme solí, pepřem, worchesterem, octem a cukrem. V ledničce pak necháme alespoň tři hodiny zaležet a pak podáváme s černým chlebem,“ řekl šéfkuchař.

Pamatoval i na ty, kteří si chtějí dopřát teplé jídlo. Těm doporučuje takzvaná pštrosí vejce.

„Do sekané zabalíme půlky vajíček. Celé pštrosí vejce se pak obalí v trojobalu a osmaží. Podává se s bramborovou kaší,“ radí milovníkům dobrého jídla Tomáš Zelený.