„Je škoda, že to teď vypadá, jak to tam vypadá. Pamatuji si tam plesy, různá příjemná setkání, komorní divadelní představení, promítání a chodila jsem tam na kurzy šití. Vzpomínám na tu dobu ráda, ale, jak ta budova vypadá teď. No, je mi z toho smutno, kam se to nechalo dojít. Ze slávy je ruina," vyjádřila se ke stavu secesního domu Iveta Jakubská z Prostějova.

V roce 2012 majitelé budovy Leopold Binko a Jarmila Kracíková nabídli dům k odkupu městu. Radní stavbu za cenu 14 a půl milionu nekoupili. Od té doby dům prodává již několikátá realitní kancelář a jeho cena klesá. V současné době je cena za dům sedm milionů devět set devadesát tisíc korun.

„Dům se dlouhodobě nabízí a za rok a půl, co jej nabízíme, neměl žádného zájemce," informoval Aleš Hájek z JH Realit, které v současné době mají tento dům v nabídce.

„Původně dům patřil Národní straně sociální, pak závodnímu klubu OP. Zkraje 90. let si tu pamatuji plesy. Uvnitř je dům v dobrém stavu, dokonce se tu dá topit," upozornil Aleš Hájek s tím, že kupce zřejmě odrazuje možnost parkování.

Národně-sociální dům, později závodní klub OP

Národně-sociální dům, později závodní klub OP. Foto: SOkA

Majitelé dům z přelomu 19. a 20. století získali v restituci. O dům měli údajně dříve zájem Romové, kteří tu chtěli vybudovat kulturní středisko. Investoři tehdy chtěli využít pro zřízení restaurace, ubytovny a střediska romské kultury. Dům ale i přes jisté údajné snahy chátrá dál.

Prostějovský zastupitel na slávu závodního klubu rád vzpomíná a jak sám říká, tento objekt je jeho srdeční záležitostí.

„Byl jsem v letech 1984 až 1989 předsedou organizačního klubu Wolkrova Prostějova. V sále takzvané „vodárny" se tehdy představovali recitátoři a divadla poezie. Na představení sem chodily střední a základní školy, hrálo se tu ochotnické divadlo," vzpomínal Josef Augustin.

Ožije někdy?

Věří, že se ztracená sláva do domu opět vrátí.

„Nemyslím si, že by tu byl problém parkování. Dům je na fantastickém místě, naproti Národního domu. Parkoviště jsou na Komenského ulici, ve Školní a tak dál. Diváci se tu s vozy zatím vždycky vešli. Navíc není ani problém u tohoto domu zastavit s Avií a vyložit třeba kulisy. Dům má zezadu z Partyzánské nájezd pro dvě až tři auta. Mimochodem tam vzadu bývalo dřív dokonce posezení," upozornil Josef Augustin.

Bývalý závodní klub OP v Prostějově na Vápenici

Bývalý závodní klub OP v Prostějově na Vápenici. Foto: DENÍK

Kromě venkovního posezení měl dům v přízemí restauraci. Dodnes tu je velký sál s jevištěm o velikosti 12 a půl na 25 metrů s balkonem, 8 kancelářských místností se sociálním zařízením.

„Budovu je možné využít ke společenským účelům. Je možné tu vybudovat kavárnu, restauraci, penzion s kongresovým zaměřením, skladovací prostory, tělocvičnu či budovy se sportovními aktivitami," uvádějí například na svých stránkách realitní makléři.