„Na konci května jsme na Prostějovsku evidovali 640 pracujících občanů Evropské unie nebo cizinců s platným povolením k zaměstnání,“ informoval mluvčí Úřadu práce v Prostějově Adolf Tomandl s tím, že oproti některým okresům v republice se jejich počet v prostějovském regionu nezvyšuje.

Zkušenost se zaměstnáváním cizích státních příslušníků má už čtvrtina tuzemských firem. Na Prostějovsku pracovníci ze zahraničí nastupují nejčastěji na místa šiček a švadlen v oděvní výrobě, slévačů, kovářů, soustružníků, zámečníků a truhlářů zabývajících se výrobou nábytku.
„Nejvíce občanů unie, více než třetina, pochází za sousedního Slovenska. Němců a Poláků pracuje v regionu zhruba po dvaceti, další národnosti jsou zastoupené minimálně,“ poznamenal Tomandl.

Téměř čtvrtina cizinců pracuje v Oděvním podniku Profashion Prostějov. „V současné době zaměstnáváme v celé firmě včetně pobočných závodů na platné pracovní povolení 150 zahraničních pracovníků. Především z Ukrajiny a Mongolska na pozicích šička,“ sdělila personální ředitelka firmy Lenka Horňáková. Pokud jde o občany Evropské unie, pracuje v podniku jedna Polka a deset žen ze Slovenska.

Míra nezaměstnanosti je nejnižší za posledních osm let.

Klesá ve všech regionech, ale na Prostějovsku rychleji než ve většině okresů kraje i země. V každém případě se na tom kladně podepisuje vyšší nabídka pro investory v prostějovské průmyslové zóně a souvisí to i s rozvojem města samotného.

„Co možná nejvíce zakázek se snažíme zadávat místním firmám a přispívat tak k vyšší zaměstnanosti našich občanů. Samozřejmě v souladu se zákonem o obcích a zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ ujistil místostarosta Prostějova Miroslav Pišťák.