„Tuto anketu letos děláme už třetím rokem a slouží nám jako takový sociologický průzkum mezi obyvateli města, zda by měli zájem o rozšíření kamerového systému a nakolik jsou informováni o umístění kamer," řekl na úvod zástupce ředitele Městské policie Libor Šebestík a dodal, že jedním z hlavních důvodů pro spuštění ankety je příprava na projekt Prevence kriminality v roce 2016.

„V rámci projektu jsme například v loňském roce získali od Ministerstva vnitra sto padesát tisíc korun na pořízení kamerových systémů. Projekt funguje už od roku 2000 a za tu dobu jsme získali více než deset milionů korun na tato zařízení," informoval Libor Šebestík.

Bezpečnostní koridary

Z průběžných výsledků ankety lze usoudit, že stejně jako v minulých letech, mají lidé zájem o instalaci kamer na veřejných místech.

„Lidé nás i sami kontaktují, abychom na jejich dům umístili kameru, která bude monitorovat ulici. Naším cílem je především vytvářet takzvané bezpečnostní koridory. Tedy monitorované trasy, které by mohly být potenciálně rizikové a díky záznamovým zařízením jsou mnohem bezpečnější," vysvětlil zástupce ředitele Městské policie.

Anketu najdete na webu města zde: Kamerový systém

Efektivitu nad kvantitou upřednostňuje i vedení Prostějova.

„Rozhodně jsme pro rozšíření kamerového systému, ale důležité je, aby umístěné kamery byly také efektivní. Aktivně komunikujeme s Prostějovany, kde by bylo nejlepší kamery umístit. Poslední přesun záznamové kamery provedli strážníci na základě debaty s obyvateli Vrahovic, kteří si ji přáli v ulici Marie Pujmanové. Tyto záležitosti jsou vyloženě na rozhodnutí občanů," řekla mluvčí radnice Jana Gáborová.

Umístění záznamových kamer podporují i samotní obyvatelé Prostějova.

„Já nevím, kde všude ty kamery jsou. Stačí mi pocit, že je tady máme. Je to rozhodně lepší a usnadní to práci policie nejen v ulicích města, ale i při dopravních nehodách na silnici," řekla Petra Králová.

Zvýšení pocitu bezpečí potvrzuje také zástupce ředitele Městské policie.

„Nedovedu říci, zda kamery přímo snižují kriminalitu, ale rozhodně přispívají k pocitu bezpečí a vytváření bezpečnostních koridorů. O zjednodušené práci policistů nemluvě. Teď si jen musíme počkat na výsledky letošní ankety a pak už bude vše záviset na financích," uzavřel Libor Šebestík z Městské policie.