Profesionální hasiči otevřeli dveře veřejnosti. Nejvíce zvědavců mělo školní a předškolní věk.

Akce měla i vzdělávací rozměr, návštěvníci byli prozkoušeni i z požární bezpečnosti.

"Naše akce děláváme vždy v pátek třináctého, protože se tento den považuje za smolný den. My chceme lidem ukázat, že když je správná prevence, tak by se nemuselo nic stát. Tento den je vždy vyhlášen jako Den požární bezpečnosti," informovala Alice Zapletalová z prostějovské profesionální jednotky.

Největší fronta stála před stanovištěm, na kterém si mohly děti zasoutěžit.

"Mohou si vyzkoušet v jednodušší formě jaké je to v závodech ´Nejtvrdší hasič přežije´. Zkusí si překážky, přenášení břemene nebo kladivo. Měří se jim čas," dodala Alice Zapletalová.

Nejmenší děti byly pro změnu nadšené z možnosti prohlédnout si obrovské hasičské auto zevnitř.

"Máme tu šest tříletých dětí a nejvíce se jim líbila auta. Pak samozřejmě i stříkání z hadic," sdělila Deníku Lenka Smékalová z dětské skupiny Štístko.

Hasiči z prostějovské jednotky měli pro děti nachystány tři auta.

"Máme zde cisternu, žebřík a plošinu. Dále chemický kontejner a různé jiné speciály," přiblížila Alice Zapletalová a dodala: "Některé děti v otázkách prevence přímo excelují, jiné naopak hodně tápou. Dáváme jim proto názorné pomůcky, vysvětlujeme, co znamenají telefonní čísla 150 s nulou nebo osmičkou na konci."

Den otevřených dveří se konal v pátek 13. září na všech požárních stanicích Olomouckého kraje. Profesionální hasiči se veřejnosti představili v Prostějově, Konici, Olomouci, Přerově, Šumperku, Jeseníku, Litovli, Uničově, Šternberku, Hranicích, Kojetíně, Lipníku nad Bečvou a Zábřehu.