Jiný názor na věc má ale místostarosta Miroslav Pišťák.

„Radnice v současné době reguluje, co může. Herny nesmí být v těsné blízkosti škol, ani v prostorách města. Nad povolenými hernami máme alespoň nějakou kontrolu, pokud bychom je zakázali úplně, vznikly by načerno, a to bychom nezmohli už vůbec nic,“ míní místostarosta.

Zákaz by také městu přinesl citelnou finanční ztrátu. Jen za loňský rok získalo z heren téměř tři miliony korun.

A úplný zákaz by navíc nevyřešil úplně všechno.

„Povolujeme pouze hrací automaty do pohostinských zařízení a heren. Videoterminály, jaké jsou například v kasinech, povoluje ministerstvo a město se o nich ani nedozví,“ říká mluvčí radnice Jana Gáborová.

Názory politických špiček

Všichni oslovení politici mají k počtu heren v Prostějově výhrady.

„Je na místě je spíše omezovat. Není však samozřejmě možné dostat se na nulu,“ říká vedoucí kandidátky KSČM Václav Šmíd.

Myslí si, že herny k životu města patří.

Podobně se na věc dívá i lídr kandidátky ODS Jiří Pospíšil.

„Je to rozhodnutí každého, zda k tomu automatu sedne nebo ne. Další herny bych však nepovoloval a v nutných případech je i omezil,“ vyjádřil svůj názor.

TOP 09 je pro radikální omezení automatů.

„Chceme využít všechny zákonné prostředky a položit do cesty provozovatelům těchto heren všechny překážky, ať už je to zvýšení poplatků nebo nepovolování, tak, aby došlo ke snížení jejich počtu,“ tvrdí první kandidátka strany do voleb Zuzana Ochmanová, která se chce inspirovat příklady městských úřadů v Uničově a Olomouci, kde podstatné omezení heren připravují.

Maximální zpoplatnění a důslednou kotrolu prosazuje také lídr zelených do komunálních voleb Jan Navrátil: „Kromě stránky represivní je ale potřeba hledat u mládeže jiné možnosti využití volného času.“

A podle zástupců KDU–ČSL by bylo nejlepší vytěsnit herny z centra města někam na okraj. „Nebo úplně pryč,“ podotkl prostějovský lídr strany Petr Kousal.

Věci veřejné sice úplný zákaz nepodporují, herny jim však také vadí. „Určitě se budeme snažit o snížení jejich počtu. Město z nich má sice určitý příjem, bylo by lepší vydělat ty peníze jinde,“ uvedl lídr kandidátky VV Martin Kovář.

Soudní intermezzo

Své zkušenosti s případy, kdy hráčství zničilo lidem život má prostějovský soudce Petr Vrtěl. „V soudní síni se často setkávám s lidmi, kteří měli úplné a spořádané rodiny a pracovali často na manažerských postech. Potom během velmi krátké doby přišli o všechno, rodiny se jim rozpadly a nakonec se uchýlili ke zpronevěrám či loupežným přepadením,“ uvedl soudce.

V Olšanech vzpomínají na dva roky starý případ, kdy nezaměstnaný gambler zavraždil svou družku kvůli finančním problémům.

„V souvislosti se zvyšováním počtu heren dochází k nárůstu trestné činnosti. V těchto zařízeních také snadno dochází k legalizaci peněz nabytých třeba právě zpronevěrou nebo loupeží,“ upozornil Vrtěl.

VÝZVA CÍRKVE

Herní automaty v Prostějově – prohlášení

(Zasláno kandidátům politických stran v Prostějově s výzvou k odpovědi na otázky:
Jak se stavíte k tomuto jevu?
Co s tím hodláte udělat, pokud budete zvoleni?)

Jako zástupci křesťanských církví v Prostějově vyjadřujeme znepokojení nad velkým množstvím heren v našem městě. Jistě nejde jen o Prostějov. Právní a mravní situace v celé naší zemi umožnila takové rozbujení heren, že ve srovnání s jinými zeměmi je u nás těchto zařízení několikanásobně více, takže se o České republice mluví jako o ráji pro podnikatele s hernami. Přitom tato zařízení přímo souvisí s novým jevem v naší zemi: s léčbou závislosti na herních automatech a se stále se zvyšujícím nárůstem tohoto jevu. Tato závislost má svoji lékařskou diagnózu - F 63.0 a její léčba je stejně náročná jako léčba jiných závislostí. Odborníci na léčbu závislostí přirovnávají závislost na hracích automatech závislosti na kokainu, a to jak v síle účinku, tak i v síle destruktivního dopadu na život a vztahy takto závislého člověka. Rovněž se odborníci shodují v tom, že nejvíce ohroženou skupinou jsou mladiství.
Dnes se všude zdůrazňuje ekonomická stránka věci: příslib rychlého příjmu do státních či obecních pokladen jakoby ospravedlnil téměř vše. Avšak nehledě na to, že okamžitý zisk bývá vždy velkou otázkou (neboť kolik peněz bude společnost později stát léčba závislostí, řešení sociální nouze postižených či kontrola a represe kriminálního prostředí, které s non-stop zařízeními souvisí), příjmy z heren jsou podobně sporné, jako příjmy z prodeje drog.
Je zcela patrné, že se herny v Prostějově rozrůstají zcela živelně a neregulovaně. Zařízení jsou všude, často je jich několik vedle sebe: najdeme je v blízkosti nádraží, na hlavních komunikacích i na prostějovských náměstích. Je prakticky nemožné hernu minout, pokud člověk překročí práh domova. Vyhláška o nutné vzdálenosti 50 m od školského zařízení se v této souvislosti jeví jako alibistická a nelze ji považovat ani za minimální regulaci, spíše se jeví jako kapitulace před tímto jevem.
Věříme, že ani vy, zástupci města, se nechcete smířit s touto situací v našem městě. Věříme, že uděláte vše pro regulaci a eliminování jak běžných automatů , tak herních terminálů. Spolu s vámi bychom byli rádi, aby Prostějov vyzařoval dobrého, kulturního ducha a byl bezpečnějším místem pro naše děti a mládež.
Pro toto úsilí vám chceme vyjádřit svoji plnou podporu.

Za církve v Prostějově

Jan Jun, Olga Čermáková (Českobratrská církev evangelická)
Daniel Dobeš (Církev adventistů sedmého dne)
Miloš Košíček, Ivana Krejčí (církev Československá husitská)
Josef Mrózek, Jiří Burda (Církev bratrská)
Petr Slepánek, Pavel Šíma (Křesťanské sbory)
Alena Křížová (Apoštolská církev)
P. Dan Žurek (Církev římskokatolická)