„Ne všechna vystupují, ale například cirkus bez osla by nebyl cirkus,“ zmínil ředitel Hynek Navrátil.

Oslík v noci hlídá

Osli mají v cirkuse dva.

„Jeden je nejlepší noční hlídač. Kdykoli se něco stane, tak jako první na to upozorní právě oslík,“ usmál se Navrátil.

Zebry se všeho bojí

V manéži vystupují lvi, koně, lamy, kamerunské a syrské kozy, medvědi, jednohrbí a dvouhrbí velbloudi, poníci i královští pudli. Všechny zebry nevystupují, protože jejich drezúra je jednou z nejtěžších.

„Všeho se bojí a jsou nedůvěřivé,“ vysvětlil ředitel.

Děti se při návštěvě stájí nejdřív hrnou za osli a kozami.

Děti zbožňují kozy

„Na velbloudy nebo zebry se podívají, ale s osli a kozami by si hráli pořád,“ potvrdil Navrátil. Dodal, že každé zvíře má své jméno. Zaměstnanci se snaží nedávat zvířatům jména, která již v cirkuse měli.

„Proto tu máme i kozu Břeclavku, protože jsme ji koupili v Břeclavi,“ doplnil ředitel.

Zvířata při představení nedělají nic, co by nedělali ve volné přírodě.

Zvířata cvičí od čtyř let

„I kůň si stoupne na zadní nohy ve volné přírodě. Dělají běžné věci, jak říkám za sušenky,“ vysvětlil Navrátil, jehož rodina pracuje v cirkuse šestou generaci. Sám je vyučený chovatel cizokrajných zvířat. Cvičí s nimi od čtyř let.

„Za měsíc nebo dva se pozná, jestli zvíře má pro drezúru vlohy. Také se pozná, co mu lépe jde,“ vysvětlil. Podle něj se při výcviku pozná, co zvíře baví a nesmí se na ně tlačit pilou.

Denně snědí padesát kilo mrkve

Sedmdesát zvířat denně potřebuje tři metráky sena, padesát kilo mrkve a dvacet kilo jablek. Na podestýlku je potřeba dva metráky slámy. „Medvědům nedáváme maso, ale tvrdý chleba s rybím tukem a zeleninu,“ doplnil Navrátil.

Koupit seno pro zvířata bývá někdy problém.

„Spousta zemědělců už dobytek nechová a seno nemá. Ale největší problém je s masem pro lvi,“ uvedl ředitel. Lvi nepotřebují žrát každý den. V přírodě loví také až jim vytráví a mají hlad. V cirkuse jim dávají pětkrát týdně.