Křesťanská školka na Sídlišti Svobody totiž po odchodu dvou kantorek funguje v jakémsi provizoriu.

„Kdy tady, prosím, budete?“ ptala se ve čtvrtek odpoledne Klárčina maminka Martina Skoumalová nové vedoucí učitelky Liliany Procházkové.

„V pátek tady nebudu celý den, v pondělí přijdu odpoledne,“ reagovala.

Na dotaz, jak bude organizována výuka po další dny, vedoucí učitelka odpověděla: „To bude záležet na tom, kdy bude mít zastupující učitelka čas přijít do školky.“

Mám strach jít do školky

Právě nynější „zástup“ působí malé Klárce traumata a v její mamince budí obavy.

„Mám strach jít do školky, že mi něco udělá.“ Takto mluví pětiletá dívenka o seniorce Aleně Adamové, která ve školce působí. Její maminka popisuje, jak si plačící dceru vyzvedávala ve středu.

„Vzala mi korálky,“ stěžovala si na zastupující kantorku Klárka s tím, že ji ta paní nutila jít si po obědě lehnout.Klárka ve školce

„S učitelka jsem se přitom už dříve dohodla, že vždycky v pondělí a ve středu si dceru budu vyzvedávat po obědě a spát tedy nechodí,“ zdůrazňuje Martina Skoumalová a žádá vedoucí učitelku o vysvětlení konfliktní situace.

„My jsme to nevěděli, kalendář, kde mají být uvedeny tyto skutečnosti, totiž nemáme,“ odpovídá Liliana Procházková.

Bude se zabývat stížností maminky na chování zastupující učitelky?

„Takové záležitosti řeší pan ředitel gymnázia. Obraťte se na něho,“ doporučuje Martině Skoumalové.

Prošetření, vyjádření, komentář

Ředitel Cyrilometodějského gymnázia a mateřské školky v Prostějově Jaroslav Fidrmuc tvrdí, že chování Aleny Adamové prošetří. „Zatím ale o tom, co se událo mezi Klárkou a paní Adamovou, vím jen od vás,“ řekl redaktorovi Deníku a ubezpečil, že zastupující učitelka je kvalifikovaná žena s dlouhodobou­ praxí.

„K záležitosti se vyjádřím až po školní besídce, která se bude konat příští středu,“ prohlásila k problémům mezi ní a Klárkou Alena Adamová.

Holčička podle své maminky jinde než v církevní školce potíže s pedagogy nemá. „Chodí do základní umělecké školy, tři roky na kurzy angličtiny a do tančení školy. Všude je to v pohodě,“ říká Martina Skoumalová.

Návrat bývalé ředitelky

Kdy skončí v církevní školce provizorium a mateřinka začne fungovat v odpovídajícím personálním obsazení?

„Hned od pondělí přijde do školky její bývalá ředitelka Zdislava Grmelová a tým bude spolu s pastorační asistentkou kompletní,“ odpovídá Jaroslav Fidrmuc. Není bez zajímavosti, že Zdislava Grmelová zdůvodnila svou nedávnou výpověď z církevní mateřinky zdravotními problémy svého syna. Nyní se do práce, kterou odmítla, vrací.

Ředitel Fidrmuc vzkazuje, že chce, aby školka sloužila pro děti a potažmo i jejich rodiče co nejlépe.

„Nepřipadá mi, že by dosud fungovala špatně. Zasloužila se o to ale především učitelka Veronika Valkovičová, které pan Fidrmuc odmítl na podzim prodloužit pracovní poměr,“ komentuje ředitelova slova Martina Skoumalová.

Právě proti odchodu Veroniky Valkovičové z církevní mateřinky protestovali rodiče v petici. Podepsala ji téměř polovina rodičů pětadvaceti dětí, které do školky docházejí. Na arcibiskupství, které je jejím zřizovatelem, ale dokument neputoval. Zůstal u rodičů v šuplíku.