Ne vždy však čipování pátrání po psech usnadňuje.

„Máme očipované všechny tři psy. Nedávno nám jeden utekl a našla ho městská policie. Dozvěděla jsem se to až ve chvíli, když jsem na policii zavolala. Zjistili jsme totiž, že magistrát nenahlásil čip, který jsme při placení poplatku uvedli," popsala svou zkušenost s prostějovským čipováním Lenka Smolková.

Další chovatelé psů pak jako nedostatek uvádí větší množství registrů, podle nichž se dá čip nebo tetování vyhledat.

„Jednou mi přišel seznam psů z útulku. Asi čtvrtina psů měla čip, ale ten nebyl ani v jednom z registrů, takže v tu chvíli čipování postrádá smysl," řekla k problematice veterinářka Michaela Hejlková, která však podle svých slov je pro čipování.

„Bohužel jednotný registr není, i když po něm veterináři i chovatelé volají řadu let. Takže v čím více registrech pes je, tím lépe," vysvětlila.

Čip dobrý i pro cesty do zahraničí

Podle Miroslava Čechmánka z kynologického klubu však má trvalé označování psů čipy nebo tetováními řadu výhod. Například při cestě do zahraničí.

„Důležité je, aby byl pes identifikovatelný. Za hranicemi je to povinnost, například i na Slovensku. Pokud navíc pes způsobí škodu a majitel se k němu nehlásí, právě čip nebo tetování by tuto situaci při pojištění a odpovědnosti vyřešily," uvedl Miroslav Čechmánek. „Věc je to podle mě dobrá," dodal.

Magistrát navíc o nějakých změnách ve více než pět let staré vyhlášce neuvažuje.

„Nic takového se nepřipravuje. Pokud vím, nejsou zde žádné problémy. Vyhláška je navíc veřejně přístupná na webových stránkách města," řekla mluvčí magistrátu Jana Gáborová.