Majitelům ukládá povinnost do poloviny příštího roku očipovat nebo tetovat svá zvířata a přihlásit je do evidence vedené finančním odborem města. Ta však majitelům psů nijak nepomůže při zaběhnutí jejich miláčka v jiném regionu či v zahraničí. Také pro vyřízení psího pasu je vhodnější centrální evidence.

Samotné očipování se zápisem do registru finančního úřadu není automaticky spojené se zařazením psa do některého z centrálních registrů. Pes je vedený jen v kartotéce města. Část chovatelů od čipu očekávala, že když se jim kdekoli zaběhne pes, tak se díky němu najde. Na to se však mohou spolehnout až v případě, že svého psa při čipování zaregistrují ještě do další evidence.

„Pokud čipy splňují předepsanou normu ISO, měl by lidem se zápisem do některého z centrálních registrů pomoci přímo veterinář, který zákrok provádí,“ tvrdí prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

Registrů je více

Záleží na majiteli zvířete, zda o registraci stojí či nikoliv. „Veterináři aplikují čip a vydávají potvrzení o čipování. Měli by také majitelům psů ozřejmit výhody plynoucí z registrace v klientských databázích a vysvětlit jim způsob registrace,“ říká Markéta Císařovská z Národního registru majitelů zvířat.

Tento soupis eviduje zvířata označená mikročipy v celosvětově rozšířeném systému ISO, který vyžaduje legislativa Evropské unie a České republiky včetně obecních vyhlášek. Zároveň je také součástí celosvětové vyhledávací sítě PETMAXX.

Jak se k problému staví samotní veterináři? „Při čipování psů vysvětlujeme jejich majitelům mimo jiné i výhodnost registrace do BackHome registru zvířat,“ ujistil veterinář Ivo Plajner z Prostějova.

Zmíněný registr eviduje zvířata označená mikročipy všech značek v České republice. Automaticky s registrací probíhá i evidence v PETMAXXu.

„Registraci lze provést po internetu a je zdarma. Pokud si na to chovatelé sami netroufnou, pomáháme jim přímo v ordinaci. Navíc jsme schopni pro psa vyřídit i pas. Pro cestu do zahraničí je evidence v centrálním registru více než žádoucí,“ dodal Plajner.