Děti a rodiče neodradila od loučení na dopravním hřišti ani hrozba deště. O půl desáté se začínají scházet návštěvníci, každý se musel na akci předem přihlásit a dohromady přišlo pětašedesát dětí s jedním nebo oběma rodiči. To, jestli se dopravní hřiště vůbec ve středu otevře, bylo však velkým otazníkem.

„Jsme opravdu rádi, že nám vyšlo počasí, ráno pršelo a hodně rodičů nám volalo, jestli mají chodit. Nakonec se vyčasilo, teď je krásně. Počasí se však může změnit každou chvíli, tak doufám, že si děti stihnou zajezdit pořádně,“ komentuje předsedkyně centra a dívá se přitom na slunečnou oblohu bez mraků.

Na červenou se nejezdí

Dvě hodiny se tu budou děti ve věku od jednoho do pěti let prohánět na tříkolkách, odrážedlech a jiných jim podobných prostředcích. Vidí se tu dnes naposledy, ale pouze naposledy ve školním roce. Celé léto bude Mateřské centrum pořádat příměstské tábory.

„Tyto tábory jsou jak pro děti, tak pro rodiče s dětmi. Každý den dopoledne máme program, buď v centru anebo chodíme do přírody, hrát si ven. Každou středu také chodíme na dopravní hřiště, děti to tu moc baví,“ říká Zapletalová.

Někdo by mohl očekávat na takové akci závod na dopravních prostředcích s kolečky, dnes se ale závodit nebude. „Děti jsou různě staré, menší jsou hodně soutěživé, a kdyby závod nevyhrály, byly by hodně smutné,“ vysvětluje Zapletalová a uhýbá zrovna malému dítku na kole.

I když na děti nečeká závod, dočkaly se různých aktivit, které pro ně organizátorky z centra připravily. Mohou si na kole projet celé dopravní hřiště, dodržovat všechny zákazy, příkazy a jezdit pouze na zelenou. Děti se tak učí zásadám dopravního provozu, občas však docházelo ke kolizím a srážkám. Většina dětí se však rychle oklepe a jede dál.

Ne každý je fanoušek odrážedel

Jeden úsek na hřišti je vyhrazen pro ty děti, které zrovna na ježdění nemají náladu. Mohou zde házet míčky na cíl, kroužky se trefovat na malé kužely nebo si přejít před hrbolatou cestičku plnou nástrah.

„Za mě a dceru je tato akce super, sice jsme nebyli minulý rok, ale letos jsme se těšily. Bojíme se však, aby se nezkazilo počasí, nerady bychom zmokly,“ říká jedna z maminek Irena Lužná. Její malá dcerka vykřikuje na otázku, zda se jí tu líbí hlasité „Jo, jo, jo!“.

Kolem celého hřiště je postavený systém různých překážek a celé to vypadá jako velká opičí dráha nad hlavami malých řidičů a řidiček. Opodál stojí trampolína, dětmi až skoro přeplněná.

„Byli jsme tady i loni, ale děti jsou teď starší a vnímají všechno zase trošku jinak, takže se jim tu moc líbí,“ říká další maminka, Lenka Kučová, která stále jedním okem hlídá své dítko dovádějící na trampolíně.

Na žíznivé jezdce zde čeká občerstvení a na ty unavené lavičky ve stínu. Počasí se nakonec nezkazilo a tak si všichni malí budoucí piloti Formule 1 užili krásné rozloučení se školním rokem na dopravním hřišti.