„Ač má naše město dlouhou tradici v oděvnictví a může se pochlubit ojedinělým folklorem i nářečím, firmy do zviditelnění těchto oblastí investovat ve větší míře nemíní a město nemůže hradit vše,“ vyjádřil se Lukáš Andrýsek.

Podotkl, že by radnice ráda přiměla místní oděvní firmy, aby ve městě uspořádaly nějaké akce, kupříkladu větší módní přehlídky. Jeden z důvodů, proč je organizace takovéto akce problematická, je však i to, že Prostějovu chybí dostatečná ubytovací kapacita.

Město tedy alespoň podporuje folklor a to především v rámci Hanáckých slavností v Prostějově. „Ty navazují na slavnou tradici velkolepých hanáckých jarmarků a poutí, které byly v celém kraji vyhlášené již od středověku. Konaly se každoročně na svátek Povýšení Svatého Kříže připadající na patnáctého září,“ sdělila za pořadatele slavností, jímž je městský kulturní klub Duha, jeho ředitelka Alice Gregušová.

Zmínila se, že celodenní kulturní program těchto slavností je postaven právě na přehlídce hanáckých národopisných souborů. Slavnosti přitahují každoročně tisíce lidí z města i okresu. Za hranicemi regionu však nijak vyhlášené nejsou.

„Musíme pracovat na lepší prezentaci a to nejen v této oblasti. Prostějov má co nabídnout a právě proto vznikají nové tištěné i multimediální materiály, které mají oslovit co nejširší spektrum lidí,“ reagoval Lukáš Andrýsek.

V této souvislosti je třeba zmínit, že někteří lidé volají po trvalé a živé ukázce nejen hanáckých krojů, ale třeba také po nabídce tradičních regionálních jídel.

„Co kdyby třeba v Národním domě obsluhovaly servírky v krojích a kuchaři tam vařily i některé jídla oblíbená na Hané před staletími?“ ptá se třeba sedmatřicetiletá Šárka.