Akce cihla u Prostějovanů uspěla. Béžových cihel se v průběhu týdne prodalo jen na hlavním náměstí okolo dvou stovek. Benefiční projekt přispěje zčásti finančními prostředky na výstavbu chráněného bydlení pro mentálně postižené a jejich rodiče v Prostějově.

Charitní centrum Marta by zde mělo vyrůst do tří let. Přispět na něj budou moci i obyvatelé Olomouce, které pořadatelé začnou oslovovat dnes. Marta je jediným centrem svého druhu v kraji, jehož stavbu česká Charita plánuje.

„Letos běží už osmý ročník celostátní sbírky. V České republice díky ní vyrostlo už několik chráněných bydlení a dílen,“ informovala koordinátorka Akce cihla v Prostějově Lucie Boudná s tím, že charitní centrum v Prostějově má vzniknout rekonstrukcí domů v Matinákově ulici a v Daliborce.

Ve dvorním traktu obou domů chce prostějovská Charita postavit ještě třetí objekt a tím vytvořit velký komplex s parkem přístupným veřejnosti. Areál bude sloužit potřebám mentálně postižených lidí.

„Rozpočet na celý areál je zhruba sto milionů. Momentálně máme k dispozici pouze milion tři sta tisíc, přičemž se potřebujeme dostat minimálně na čtyři miliony, aby mohly být zahájeny stavební práce,“ shrnula finanční situaci projektu Marta ředitelka prostějovské Charity Marie Schwarzerová.

„Minulý rok nás v našem úsilí podpořila sbírka Dobré vůle na Velehradě a máme také v úmyslu požádat o peníze z fondů Evropské unie. Pokud jde o Akci cihla, tak budeme rádi, když v Prostějově přinese třicet tisíc. Je to sice jen zlomek toho, co potřebujeme, ale každému dárci jsme opravdu vděční,“ dodala Schwarzerová s tím, že obsah pokladniček se bude počítat dnes.

Obyvatelé Prostějova mohli projekt podpořit dvojím způsobem. Cihlu za stokorunu si buďto odnesli domů nebo ji ponechali Charitě jako stavební materiál. Našla se však i spousta těch, kteří na projekt přispěli jen tak, bez jakýchkoliv nároků.

„Cihlu si dáme na dvůr na skalku. Mezi kytkami se bude dobře vyjímat,“ prozradili manželé Rakovi z Prostějova, kteří už několik let pravidelně přispívají na provoz chráněného centra v Liberci.