Dílna dětem kromě zábavy zprostředkuje i informace týkající se rizik spojených s pitím alkoholu, kouřením cigaret a pěstováním marihuany. Ty se jim budou hodit, až budou postaveny před volbu, zda samy chtějí pít či kouřit. Všichni se zároveň mohly seznámit s některými často šokujícími případy z praxe souvisejícími právě s alkoholem či drogami u dětí a nejen u nich.

„Setkali jsme se například se sedmiletým chlapcem, který sám vypil půllitorovou láhev vodky. Sice to přežil, ale kvůli jeho věku se mu játra trvale poškodila,“ vyprávěla dětem prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová a ty ji se zatajeným dechem poslouchaly.

Co dalšího děti na zámku zjistily?

„Dozvěděla jsem se například, že po marihuaně mohou lidé vidět rozmazaně, což je hodně nebezpečný, když pak třeba řídí,“ zalovila v paměti devítiletá Tereza Tomčíková ze ZŠ Kollárova.

„A taky, že kdo ji pěstuje ve velkým, tak ten může jít i do vězení,“ doplnila ji její spolužačka Hana Šimková. Ačkoliv děti poslouchaly pozorně, přesto jim občas něco uniklo.

Pasivní kuřátka

„Nějak jsem nepochopil, jak se můžeme stát těmi pasivními kuřátky,“ konstatoval jeden ze čtvrťáků.

„To nemysleli pasivními kuřátky, ale kuřáky, jako když třeba tvoji rodiče kouří a ty to musíš vdechovat,“ vysvětil mu hned vzápětí jeho spolužák.

Policisté, kteří zajišťovali akci na zámku se tak museli vzdát úterní demonstrace v Praze.

„Protože projekt probíhá právě tento týden a my si ho nemohli nechat ujít, tak nás jakékoliv protestování proti škrtům bezpečně minulo,“ nechal se slyšet Petr Weisgärber. ⋌ (mls)