I když farmář z Vojnic, místní část Těšetic na Olomoucku, plánuje samosběr zahájit na konci srpna, zájem eviduje už nyní obrovský.

„Vloni jsem chtěl jen vyzkoušet, zda zákazník vůbec bude ochoten přijet. Už mě nebavilo prosit velkoobchod, aby mi platil lépe. A když řekli, ať to nedělám, tak jsem s nimi skončil. Zeleninu jsem zkusil nabídnout lidem za cenu odpovídající výkupním cenám. Zírali! Stejně tak někdejší partneři z velkoobchodu,“ ohlédl se Ladislav Kašpar.

Odstřel OP Prostějov
Takto se před 7 lety zřítilo OP Prostějov. Vzpomínáte? Sledovaly to tisíce lidí

Přijely davy

Zájemci o kilogram cibule za 5 korun, mrkve za 3 koruny, petržele za 8 korun zablokovali vloni v srpnu příjezdovou silnici. Na poli to místy vypadalo jako na mraveništi.

„Takovou odezvu jsem nečekal. Přijely davy. Celé rodiny s dětmi, které to pojaly jako výlet, aby děti mnohdy vůbec poprvé viděly, že zelenina neroste v obchodě, ale v hlíně na poli,“ popisoval premiérový samosběr zeleniny ve Vojnicích.

Na loňský majstrštyk na pozemcích, které obdělával už jeho děda, letos Ladislav Kašpar navazuje. Na 25 hektarech roste cibule, mrkev, zelí, petržel, řepa i dýně. Protože příbuzní si přáli nakladačky, nově vyseli Kašparovi i okurky.

„Neumím nic v malém, tak jsem jich místo trochu pro rodinu, vysel půl hektaru – i pro samosběr,“ usmíval se.

Zájem je obrovský, už teď

Zájem eviduje už nyní obrovský. Denně se na pěstitele obrací i několik desítek lidí.

Největší poptávka je po cibuli, kterou budou ve Vojnicích sklízet z 9 hektarů.

„Než jsem došel na konec pole a zpět, měl jsem v telefonu šest nepřijatých hovorů,“ popsal ohlas z pondělního rána. „Lidé se už nemohou dočkat. Vysvětluji každému, že je začátek prázdnin, že mně cibule musí dozrát. Musí počkat,“ popisoval.

Kašparovi pěstují osvědčené odrůdy, které sice nemají takový výnos z hektaru, ale vykazují lepší parametry v kuchyni. Cibuli zásadně českou, mrkev zase holandskou, protože je krásně šťavnatá.

„Zelí dodávám roky panu Kubíčkovi do Bystročic. Výborná odrůda. Mrkev? Nebudu přece dělat dřevnatou jen kvůli tomu, že je osivo o něco levnější,“ zasvěcoval do úspěchu.

Houbaření na Prostějovsku v červenci 2020 - hřib dubový
Masáci, dubáci i lišky. Rostou, ale červivost je vysoká. A ten bordel v lesích

Lidé z toho mají radost, o to jde

Na cenové politice letos Kašparovi nic měnit nebudou. Zdražovat populární samosběr nechtějí, i když by vzhledem k vyšším cenám zeleniny na pultech mohli.

„Začneme poslední týden v srpnu. Za stejné ceny. Proč bychom zvedali lidem ceny? Vydělám na tom, že nezaplatím práci, obaly, čištění zeleniny, naftu. Lidé si to posbírají a mají z toho radost. O to jde,“ uzavřel Ladislav Kašpar.