Případ patnáctiletého hocha začal chybou při operaci. Chirurg, jenž byl také potrestán soudem, chlapci omylem operoval zdravou stranu těla namísto nemocné. Po operaci se hochův stav náhle zhoršil kvůli vnitřnímu krvácení. Mladík kolaboval, ale Šišma podle obžaloby jeho stav špatně vyhodnotil a nasadil nesprávnou léčbu. Chlapce pak nezachránily ani urychlené nové operace a resuscitace.
V dovolání Šišma tvrdil, že se řídil podle pravidel a jeho jednání přímo nesouviselo s úmrtím chlapce. Nejvyšší soud dospěl k opačnému závěru. „Diagnóza, kterou obviněný stanovil, a léčebný postup, který zvolil, se objektivně míjely se skutečnou povahou pooperačních komplikací ve zdravotním stavu poškozeného,“ uvedl v usnesení trestní senát s předsedou Petrem Hrachovcem.
Druchá chyba
Lékař údajně chyboval i v dalším případě, kdy přehlédl pozitivní výsledek ve vyšetření ženy s nádorovým onemocněním. Na základě jiného, negativního výsledku vyšetření ji propustil z nemocnice domů. Oddálil tak léčbu a choroba se pacientce mezitím rozšířila po těle. Lékaři jí odoperovali žaludek, žlučník a slezinu, přesto zemřela.
Šišma v dovolání tvrdil, že výsledek pozitivního testu neměl při propouštění ženy z nemocnice k dispozici. Údajně chyběl v počítačovém systému nemocnice. To se však podle soudu nepotvrdilo. „Tato možnost sice hypoteticky existuje, ale v posuzované věci není rozumného důvodu k úsudku, že k ní skutečně došlo,“ uzavřel Nejvyšší soud.
Okresní soud v Prostějově původně uložil Šišmovi osmnáctiměsíční trest vězení s odkladem na 2,5 roku. Krajský soud trest zmírnil. Nyní má lékař spíše teoretickou možnost obrátit se na Ústavní soud.