"V hlavě se mi honí spousta věcí, spíše vzpomínek na věci, které vás při hledání potkají. Já jsem se ve Stínavě narodil, ale více jsem tu nebyl než byl. Bydlel jsem zde několik málo let s přestávkami. Čím více jsem byl pryč, o to více rád jsem se vracel. Nakonec se mi podařilo vrátit natrvalo alespoň na to stáří," popsal stručně svůj vztah k obci Jiří Vymazal.

Informace sbírá desítky letČtyřiaosmdesátiletý rodák ze Stínavy Jiří Vymazal (na snímku druhý zprava) píše knihu o historii své rodné obce.Zdroj: archiv Michala Burgeta

"Já o tom nerad mluvím. Různé poznámky a texty píšu několik desítek let. Na žádost pana starosty jsem před lety vytvořil pár desítek stran textu s názvem Stínava v minulosti. Posledních pět let jsem dával dohromady text pro knížku. Chybí mi ale ještě tečka, což jsou obrázky, citace a odkazy," popisuje stav zapálený historik a dodává: "Rozhodl jsem se ale, že už tu tečku udělám, i kdyby měla být poslední věta nedokončená."

Zmizela spousta archiválií

"Docela dobře se mi psalo, když jsem narazil na staré články. Ty byly dobře zpracované a psali je kvalifikovaní odborníci. Nejhůře jsem se dostával k informacím z těch přelomových devadesátých let minulého století. Při likvidaci materiálů došlo ke spoustě chybných rozhodnutí a informace z toho období jsou nenávratně pryč," ohlíží se Jiří Vymazal a s úsměvem komentuje: "Mnohem snazší bylo získat informace z období Bílé Hory."

Soudruzi byli důkladní

"Původně jsem chtěl skončit rokem 1945. Pak jsem se nechal přesvědčit, abych sepsal všechno až po současnost. Zachránily mě vcelku poctivě vedené zápisy ze schůzí Národního výboru. Původně jsem měl obavy, že ta novější doba bude děravá, ale podařilo se něco zjistit," říká pamětník.

Vydání se blíží

"Já už mám ostych okolo toho vůbec něco říct. Původně jsem plánoval vydání v roce 2018, k stému výročí republiky. Letos by měly jít materiály k vydavateli a já osobně bych se toho už chtěl do konce roku zbavit," uzavírá Jiří Vymazal.