„Jen během pondělka jsem ošetřila patnáct dětí. Neštovice se u nás v posledních dnech rozmohly více než chřipky,“ potvrdila lékařka z Konice Anna Látalová.

Poznamenala přitom, že právě období zimní oblevy a zvyšujících se teplot je pro výskyt neštovic typické.

„Odhaduji, že počet nakažených se v nadcházejících dnech ještě zvýší. Děti totiž včera nastoupily po jarních prázdninách do škol a školek, kde se nemoc může velmi rychle šířit,“ nechala se slyšet Látalová.

Malých pacientů s neštovicemi přímo v Prostějově rapidně přibylo, přesto je podle další lékařky, Pavly Hrubé, do epidemie daleko.

„Pokud se nemoc léčí, nemá většinou těžký průběh. Výjimečně může pacient dostat například zápal plic. Tomu všemu se ale dá předejít očkováním. Většina dětí je ve čtrnácti měsících přeočkovaná takzvanou čtyřvakcínou proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a právě planým neštovicím,“ konstatovala Hrubá s tím, že tato vakcína je k dostání necelý rok.

„Proto poměrně velká část starších dětí naočkovaná není,“ doplnila pediatrička z Prostějova Stanislava Kvíčalová.

Samostatné očkovací látky proti neštovicím jsou narozdíl od čtyřvakcíny na trhu už několik let. Dítě lze přeočkovat v jakémkoliv věku, ale rodiče o to nemají zájem.

„Máme oba druhy vakcín. Na odbyt však moc nejdou, přestože je právě teď doba, kdy ze všech stran útočí viry planých neštovic,“ uvedl předseda prostějovských lékárníků Jaroslav Servus. Obě vakcíny si pacienti hradí ze svého. Ceny se pohybují od třinácti do šestnácti set korun. Zdravotní pojišťovny na ně přispívají v rámci bonusů v řádech několika stokorun.

„Někteří lékaři očkování doporučují, ale já osobně bych dítě raději nechala neštovice prodělat,“ vyjádřila svůj názor magistra z prostějovské lékárny Nový dům. Domnívá se, že je lepší, když člověk získá protilátky přirozenou cestou.

Svou pětiletou dceru nenechala naočkovat ani Marta Vysloužilová z Prostějova. „A doplatili jsme na to. Ve školce, kam naše Kristýnka chodí, totiž neštovice propukly dva týdny před tím, než jsme měli jet na hory. Než abychom s hrůzou trnuli, jestli a kdy je dostane, raději jsme ji hodinku nechali u kamaráda, který neštovice zrovna měl. Hned druhý den onemocněla. Týden se léčila a nakonec jela s námi,“ řekla Vysloužilová.