Zatímco v horských okresech Šumperk a Jeseník je situace stále ještě klidná, na Prostějovsku už epidemie udeřila nemalou silou.

Stejně tak na Olomoucku poslední týden překročily počty nemocných hranici epidemie.

Na jednotce intenzivní péče už v regionu skončil první pacient s klinicky závažným průběhem chřipkového onemocnění.

„Je už poměrně hodně nemocných, ale není to jen chřipka. Stále převažují akutní respirační infekce, chřipku zaznamenáváme zatím spíše sporadicky. Nic dramatického, ale zdá se, že nastupujeme do epidemie,“ popisovala pondělní dopoledne v ordinaci sestra olomoucké praktické lékařky Kateřiny Dorazilové.

Právě u nejmladších dětí bylo marodů nejvíce.

Celkově v Olomouckém kraji došlo ve věkové kategorii nula až pět k nárůstu nemocnosti o 30 procent na 4435 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Na Prostějovsku, kde je situace nejhorší, bylo 8542 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Sněhová nadílka na Plumlovsku - 28. 1. 2019
Prostějovsko zasypal sníh, na silnicích kalamita
Bruslení v Horním Štěpánově
VIDEO: Ledové skotačení bavilo Horní Štěpánov

Na Hané epidemie, na horách klid

Celkově zaznamenali epidemiologové v Olomouckém kraji 1497 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Na Prostějovsku to v minulém týdnu bylo 2106 na 100 tisíc, Olomoucku 1715 na 100 tisíc obyvatel. Přerovsko zaznamenalo 1294 případů na 100 tisíc obyvatel.

Nejméně marodů je zatím na Jesenicku a Šumpersku – 1103 a 885 případů na 100 tisíc obyvatel.

„V rámci celého Olomouckého kraje lze hodnotit aktuální situaci jako nastupující epidemii. Prostějov i Olomouc překročily hranici, kterou považujeme za epidemii. Nárůst oproti předchozímu týdnu je vyšší a očekáváme, že nemocnost bude nadále stoupat. Zvyšuje se i počet záchytu chřipkového viru u nemocných,“ rozebírala aktuální data vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Barbora Hanáková.

Ples OA Prostějov 2019
Krásné dívky se vlnily v rytmu Benátek, navlékly i boxerky. Podívejte se
Zimní putování s Čelechovic do Čelechovic 2019
Parádní pochod! Na Kosíř se putovalo mezi vločkami. Podívejte se

Nemocných může být i jednou tolik

Nemocnost je podle epidemiologů ve skutečnosti podstatně vyšší, a to zejména v kategorii 25 až 59, kde je situace značně podhodnocena. Podle Hanákové může být nemocných klidně jednou tolik.

„Řada lidí v produktivním věku první dva tři dny nechodí k lékaři. Nemoc přecházejí, dokud to jde. Někteří si berou dovolenou. Pokud ovšem jdou do práce, ohrožují sebe a nakazí ostatní v kolektivu. Bohužel finanční situace a dosavadní neproplácení prvních dnů neschopenky nutí mnohé občany v Olomouckém kraji, aby onemocnění přecházeli,“ komentovala Hanáková.

V Olomouckém kraji u nemocných od počátku ledna převažuje chřipkový vir typu A, u něhož dochází k rychlejšímu nárůstu epidemie. „A subtyp H1N1,“ upřesnila epidemioložka.

Zatímco chřipka typu B, která v regionu řádila minulou sezonu, nemá explozivní nárůst, typ A má větší schopnost mutace a může vyvolávat pandemie.

O chřipkové epidemii odborníci hovoří, když je nemocnost 1600 případů na 100 tisíc obyvatel.

Most přes Hloučelu v Olomoucké ulici v Prostějově
Prostějovští pejskaři a cyklisté se dočkali, na Olomoucké jim postaví podchod

První závažný průběh

Epidemiologové v Olomouckém kraji evidují první případ chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem.

„Jde o starší pacientku z Přerovska, u níž byla potvrzena chřipka A. Žena má jiné chronické onemocnění a chřipka zkomplikovala závažný stav této pacientky. Pacientka nebyla proti chřipce očkována,“ uvedla epidemioložka.

Vyhlášení zákazu návštěv v nemocnicích v souvislosti s nastupující chřipkovou epidemii je podle krajské hygienické stanice v kompetenci ředitelů jednotlivých zdravotnických zařízení, jak situaci vyhodnotí.

Chřipka, nebo nachlazení?

Zatímco nachlazení způsobuje na 200 druhů virů a řadí se mezi nejběžnější onemocnění, chřipku přenáší viry, které se primárně dělí na tři typy A, B a C.

Ilustrační fotoZdroj: shutterstock.comNejnebezpečnější je A, který dokáže nejvíce mutovat a může způsobit pandemii. Chřipko provází horečka, běžně přes 38 stupňů Celsia, u nachlazení bývá teplota spíše mírně zvýšená.

Nástup chřipky je velmi rychlý, zatímco u nachlazení se stav zhoršuje postupně. Chrapot a bolest v krku provázení nachlazení, chřipku spíše ne. Rýma také není typickým příznakem chřipky, ale spíše nachlazení.

Pro chřipku je typická velká únava až extrémní vyčerpání. (tau)