„Velký nápor chřipky se dostavuje každý rok zhruba ve stejnou dobu, a to bez ohledu na počasí. Vyšší nemocnost zaznamenáváme od poloviny ledna poté, co se lidé vrací po zimní dovolené do práce a děti do školy,“ vysvětluje hlavní hygienik Michael Vít.

Situace na Prostějovsku není ještě nijak dramatická.

„V tuto chvíli je v regionu 1253 nakažených, což odpovídá sezonnímu výskytu,“ potvrdila v pátek Eva Kučerová z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Prostějově a zároveň dodala, že počty nemocných se budou v dalších týdnech zřejmě zvyšovat.

Hranice epidemie je nižší

Téměř po dvaceti letech se letos odborníci rozhodli změnit celorepublikovou hranici pro epidemii chřipky. Zatímco dříve bylo mezním číslem dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel, snížili jej nově na tisíc sedm set nemocných. Podle epidemiologa Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu nejde o řešení pouze na tento rok.

„Jsem toho názoru, že nová hranice nebude platit jen pro letošní sezonu, ale zůstane zachovaná po několik let,“ konstatoval.

Hlavním důvodem je fakt, že počty nachlazených lidí neodpovídají skutečnosti.

„Data za poslední léta podhodnocují skutečný stav,“ potvrdil epidemiolog Jan Kynčl. Mnoho nemocných totiž nejde k lékaři a chřipku raději přechází, takže se pak do statistik nedostanou.

Podcenění chřipky?

Podle odborníků ovlivnily statistiky nemocnosti dva faktory. První z nich nastal před čtyřmi lety, kdy ministerstvo zdravotnictví zavedlo regulační poplatky za návštěvu lékaře. Druhý z nich vznikl v roce 2009, kdy stát přestal platit zaměstnancům za první tři dny nemoci, a mnohým lidem se přestala nemocenská vyplácet.

„Chodím do práce i s chřipkou, i když vím, že bych neměla. Jenže když si představím, jakou almužnu dostanu za nemocenskou, tak to radši nějak přechodím,“ říká jednapadesátiletá prodavačka Miroslava Lakomá z Prostějova.

Lékaři však před podceněním chřipky varují. „Lidé ji často zaměňují s obyčejným nachlazením. Rozdíl je ale v tom, že při rýmě bolí nemocného hlava jen zřídka, zatímco u chřipky je bolest výrazná. Stejné je to i s horečkou, a to nemluvím o bolesti kloubů a svalů,“ uvedl praktický lékař Petr Skřivánek.

Při příznacích chřipky doporučuje teplý čaj, dostatek vitamínu C a klid na lůžku. „Chřipka je virové onemocnění, takže na ni antibiotika nezabírají. Doporučuji paralen a vyležet se,“ uzavřel lékař.